Bolu Eğitim Haberleri

16.’SI BAİBÜ’DE BAŞLADI

16.Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) ev sahipliğinde başladı. Kongreye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dahil yurdun dört bir yanındaki üniversitelerin PDR bölümlerinden 1100 öğrenci ve 50’yi aşkın konuk akademisyen katılıyor.

Türk PDR Derneği, BAİBÜ Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı ve PDR Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen kongre, Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki açılış programıyla start aldı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongreye; Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Türk PDR Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Cengiz Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güngör Karauğuz, Eğitim Fakültesi PDR Anabilim Dalı Başkanı ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zeynep Deniz Yöndem, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Üniversitenin kurucusu merhum İzzet Baysal’ın 10 Altın Öğüdü’nün okunmasının ardından açılış konuşmaları yapıldı.BAİBÜ PDR Öğrenci Topluluğu Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Yasin Aydın, Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ilk kongreye İzmir’de öğrenciyken katıldığını ve kongrenin 16’ncı yılında ulusal şekilde devam ediyor olmasından duyduğu mutluluğu ifade etti. Bu ulusal kongrenin devam etmesini sağlayan Türk PDR Derneği’ne, şimdiye kadar ev sahipliği yapan tüm üniversitelere, akademisyenlere ve PDR topluluğu öğrencilerine teşekkür etti.BAİBÜ Eğitim Fakültesi PDR Anabilim Dalı Başkanı ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zeynep Deniz Yöndem ise, “Psikolojik Danışmanlık mesleğine güzel katkılar sunmak, alanımızı daha ileriye taşımak için yoğun emek veriyoruz.” dedi ve özetle “Psikolojik Danışmanlık insanları yargılamadan, eleştirmeden, koşulsuz kabulle, saygıyla, özenle, empati ve can kulağıyla dinlemenin iyileştirici rolünü fark etmiş önemli bir disiplin alanıdır. Bunu aynı zamanda sadece etkili dinamikle değil bilimsel ilkelerle, mesleki etik kurallarla uygulama olanağı sunan bir disiplin alanıdır. Psikolojik Danışmanlık diğer meslekler gibi hızlı bir ivmeyle gelişmesine devam etmektedir. Temelde toplumun ihtiyaçlarından ortaya çıkmış bir alandır ve en büyük gücünü de toplumsal ihtiyaçtan almaktadır. Psikolojik Danışmanlık mesleği öğrencilerinin bu sorumluluk bilinciyle mesleklerini icra edeceklerine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı