Sağlık Haberleri

677 KİŞİ BAŞVURDU 20’Sİ TEŞHİS EDİLDİ

‘Ulusal Kanser Tarama’ programı kapsamında 5 -18 Ağustos tarihleri arasında Cedidiye Cami önüne kurulan mobil kanser tarama tırında yapılan tetkikler hakkında İl Sağlık Müdürlüğü’nce açıklama yapıldı. Kanser tarama tırında 677 kişinin hizmetten faydalandığı ve kanser testi pozitif çıkan 20 hastanın gerekli yerlere yönlendirildiği bildirildi.

Balıkesir Valiliği ve Düzce Valiliği koordinasyonunda, Balıkesir ve Düzce Belediyesi katkıları ile il sağlık müdürlüklerinin işbirliği ve Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle; yürütülen ‘‘Ulusal Kanser Tarama Programı’’ kapsamında ilimize mobil kanser tarama tırı kurulmuştu. Cedidiye Cami önünde 5-18 Ağustos 2019 tarihleri arasında hizmet verilen uygulamadan 677 kişinin yararlandığı ve kanser taraması yaptırdığı öğrenildi.

Ücretsiz olarak yapılan tarama programına sadece ilimiz merkezden değil ilçe ve köylerden de çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.  İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açıklanan rakamlara göre çalışma kapsamında  yapılan tetkikler şu şekilde belirlendi;

Çekilen Momografi Sayısı:278

Alınan Smear Sayısı:69

Dağıtılan GGK Sayısı:330

Bakılan GGK Sayısı:208

Toplam 677 hastanın taramadan geçtiği programda kanser taraması pozitif çıkan 20 hastanın Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniğine yönlendirildiği paylaşıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı