Sağlık Haberleri

AÇIKLAMA EN YETKİLİSİNDEN GELDİ

Düzce’de üst üste kalp krizinden yaşanan acı kayıpların ardından beklenen açıklama geldi. İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz başta olmak üzere yetkililer tarafından yapılan basın toplantısında yakın bir gelecekte 2. anjiyo cihazının da Düzce’ye kazandırılacağı ifade edildi.

İlimizde kalp krizine bağlı olarak üst üste yaşanan ölümler, tepkileri de beraberinde getirmiş, gerek doktor gerekse cihaz eksikliği nedeniyle hastaların başka illere sevki nedeniyle yaşanan zaman kritik dakikalara dikkat çekilmişti. Günlerdir sadece Düzce kamuoyunda değil ulusal basında da geniş yankı bulan doktor ve cihaz eksikliği ile ilgili olarak beklenen açıklama nihayet geldi. Düzce Valiliği toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısında Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz başta olmak üzere konunun muhatapları tarafından basın mensuplarının soruları yanıtlandı. Toplantıda konuşan Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, “Olağanüstü durumlar dışında vatandaşlarımızın çevre illere gitmesine gerek yok. Şu anda hizmet verdiğimiz bir anjiyo cihazımız var ve 2015 yılından beri hastanemize katmak için çalışmalarda bulunduğumuz diğer cihazımız da geldiğinde toplamda 2 anjiyo cihazıyla birlikte vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Öner Abidin Balbay kalp krizi vakalarında zamanın ne kadar değerli olduğuna vurgu yaptığı konuşmasında “Kalp krizi vakalarında zaman bizim için önemli şey oluyor. Hastaya anında müdahale oldukça önemli. Şuan da vatandaşlarımıza hizmet verdiğimiz bir anjiyo cihazımız var. Diğeri içinde çalışmalarımızı 2017 yılında başlatmıştık. Sürecin tamamlanmasını bekliyoruz. 2015-2019 yılları arasındaki süreçte toplamda 10 bin 225 hastaya anjiyo işlemi uyguladık. Cihazımız faal olarak çalışmakta fakat arada küçük aksamalar olabiliyor. Sonuçta bu aletler teknolojik. 2. anjiyo cihazımıza inşallah yıl sonuna kadar kavuşacağız” şeklinde konuştu.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Osman Kayapınar, Üniversitenin geliştirilmesi varsa bir eksikliğinin tamamlanması gerekir. Bunu tüm Düzceliler olarak hep birlikte yapmamız gerekir’ dedi. Kayapınar, şunları söyledi; “Ben uzun yıllardır Düzce de hizmet hastalara hizmet vermekteyim. Hiçbir mesai merfumu gözetmeden çalışıyoruz. Bu olayları yıllardır görüyoruz. Sadece Düzce’de değil dünyanın her yerinde bu risk yüksek oranda bulunuyor. Risk oranı yüksek olan bir vaka. Dünyanın en iyi merkezlerinde bile öyle. Yüzde 8, yüzde 13 oranında ölüm riski var. Hastalar ani bir şekilde kalp krizi geçirerek geliyorlar karşımıza. Biz Düzce olarak bu işin neresindeyiz? İlk 90 dakika içerisinde hastalara müdahale etme süremiz var ki ediyoruz. Sevk gerektiren durumlarda bu 90 dakika için de Bolu’ya sevk bu zamanı karşılıyor ve sorun teşkil etmiyor.” Düzce’de özveriyle çalışan ve görevlerinin başında olan doktorlar bu tür haberlerin kendilerinin üzdüğünü de düzenlenen toplantıda dile getirdi.

Bilindiği gibi ‘Düzce kalpten gitmesin’ sloganıyla sosyal medya platformlarında yapılan çağrılar sonucu devlet ve üniversite hastanesinde neyin eksik olduğu, neden acil hastaların başka illerdeki hastanelere sevkinin zorunlu olduğu tartışmaya açılmıştı.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı