Güncel Haberler

AĞAÇLANDIRMAYI KISITLAYAN ETMENLER TARTIŞILDI

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Konferanslar Serisi’nin (OFKS) 44. sayısında Prof. Dr. Oktay Yıldız “İç Anadolu Bölgesi Kurak Sağa Ağaçlandırma Uygulamaları” başlıklı sunumunda bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, DÜ Ormancılık Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hayati Zengin, Orman Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Akif Keten, Doç. Dr. Engin Eroğlu, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katılım gösterdi.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, Orman Fakültesi ile özdeşleşen konferanslar serisinin 4 yıldan beri yapıldığını ifade ederek, bu konferansların genel kültür gelişimi açısından önemine değindi. Konferanslar serisinde emeği geçenlere teşekkür eden Prof. Dr. Müderrisoğlu, programın herkes için faydalı geçmesini temenni ederek konuşmasını sonlandırdı.

“İç Anadolu Bölgesi Kurak Sağa Ağaçlandırma Uygulamaları” hakkında yaptığı çalışmaları ve bilgilerini katılımcılarla paylaşan DÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Yıldız, yaklaşık 10 yıldır İç Anadolu Bölgesi’nde ağaçlandırma çalışmaları yürüttüğünü ifade ederek, arazi bozulmalarının yeni güvenlik sorunları içerisinde yer aldığının altını çizdi.
Ağaçlandırmayı kısıtlayan etmenlerin başında; su, iklim, düzensiz yağışlar, aşırı buharlaşma gibi nedenlerin olmasına karşın, asıl ve en önemli nedenin sosyal baskı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oktay Yıldız, ağaçlandırma çalışmalarının maliyeti yüksek olduğu için her türlü tehdite karşı korunması gerektiğini söyledi.

Ağaçlandırma çalışmalarında yapılan yanlışlara da değinen Prof. Dr. Yıldız, tarım üretiminde kullanılan yöntemlerin ağaçlandırma çalışmalarında da yapıldığını, ancak doğal ortamda böyle bir büyüme şekli olmadığından başarılı bir çalışma olmayacağını dile getirdi. Gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmalarının başarılı olması için türün bölgeye adaptasyonunu sağlaması gerektiğini katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Oktay Yıldız, ağaçlandırma çalışmaları değişen iklim şartlarına karşı kendi kendini yenileyerek varlığını sürdürebiliyorsa, ağaçlandırmada kullanılan türün adaptasyon sürecini tamamladığını ifade etti.

Program sonunda yaptığı başarılı çalışmalar ve sunumu için Prof. Dr. Oktay Yıldız’a Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı