Sağlık Haberleri

AKÇAKOCA’DA KALP GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ

Akçakoca’da Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ve Akçakoca İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde 29 Eylül Dünya Kalp Günü kapsamında farkındalık yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskine karşı uyarılarda bulundu.

29 Eylül Dünya Kalp Günü için düzenlenen yürüyüşe Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk, İl Sağlık Müdürü Dr.Yasin Yılmaz, Akçakoca İlçe Sağlık Müdürü Dr.Numan Çabuk, sağlık yöneticileri, sağlık çalışanları, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

‘Sağlıklı yaşam durağı’ açıldı

Çuhallı çarşısından başlayarak Akçakoca Kaymakamlık binası önünde sonlandırılan yürüyüşün ardından mülki ve idari amirlerin katılımıyla Sağlıklı Yaşam Durağı açılışı gerçekleştirildi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, burada yaptığı konuşmada kalp ve damar hastalıklarının küresel olarak ölüm sebepleri arasında ilk sıralarda yer aldığına dikkat çekti. Yılmaz, şunları aktardı; ‘Özellikle davranışsal risk faktörlerinden; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün ve alkol kullanımı gibi nedenler kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo ve obezitenin görülme sıklığını ile birlikte koroner kalp hastalıklarını çok büyük oranda arttırmaktadır.Bununla birlikte özellikle günümüzde sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileri olarak ön plana çıkmaktadır.’

Yılmaz kalp sağlığı için bunları önerdi

Dr. Yılmaz, kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı; Sağlıklı beslenin, düzenli fiziksel aktivite yapın, tütün ve tütün ürünleri kullanmayın, alkol kullanmayın, kardiyovasküler riskinizi öğrenin, kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenin,kan basıncınızı öğrenin, kan şekerinizi öğrenin.’

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı