Düzce Üniversitesi

ARI ÜRÜNLERİ İÇİN İMZALAR ATILDI

Düzce Üniversitesi ihtisaslaşma programı kapsamında Yığılca Bal Arısı, Ana Arısı, Damızlık Arı, Arı Ürünleri ve Tarım Ürünleri Üretimi ve Pazarlama Kooperatifi (BALKÖY) ile iş birliği sözleşmesi imzaladı.

Rektörlük makamında gerçekleşen iş birliği protokolü imza törenine; Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, DÜ Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Uğur Hasırcı, Balköy, Kooperatif Başkanı Said Cesur, Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Meral Kekeçoğlu, Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Gör. Münir Uçak, Üniversitemiz Arıcılık Programı Öğr. Gör. Merve Kambur ve Balköy Kooperatifi üyeleri katıldı.

Protokol kapsamında; Düzce Üniversitesi, BALKÖY Kooperatifi’nin ürettiği ham propolisi, propolis ekstraksiyonuna dönüştürerek katma değeri yüksek ürün üretimine destek olacak. Protokol ile sağlık alanında kullanımı oldukça popüler olan propolisin, kovandan şişeye kadar olan her aşaması üniversite tarafından bilimsel yaklaşımlarla izlenerek merdiven altı üretimin de önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Propolisin yanı sıra diğer arı ürünleri için de Ar-Ge ve üretim faaliyetleri gerçekleştirilerek, bölgede önemli bir gelir kaynağı olan arı ürünleri konusunda sürdürülebilir kalkınmaya destek sağlanması hedefleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı