Genel Spor Haberleri

ASTRONOMİ TEMALI GENÇLİK KAMPI MÜJDESİ

TÜBİTAK 22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne katılan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gelecek dönemde astronomi, fizik, kimya tematik gençlik kampları açılacağını söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Prof. Dr. Berahatdin Albayrak anısına Antalya’da düzenlenen TÜBİTAK 22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne katıldı.

Bakan Kasapoğlu, şöyle konuştu: “Bize bu kutlu coğrafyayı emanet eden şanlı ecdadımız bilimde, teknolojide, kültürde, sanatta, hayırda ve iyilikte öncü olmuştur. Biz de bu ecdadın torunları olarak bu kutlu emaneti geleceğe çok güçlü bir şekilde taşımak ve bu emaneti bizden sonraki nesillere daha güçlü bir şekilde aktarmak zorundayız. İşte o nedenledir ki geleneksel olarak düzenlenen şenlik, hakikaten önemlidir. TÜBİTAK’a, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza ve özellikle bu faaliyete bir katkımız olsun istedik. Astronomi ile ilgili çalışmalar yapan bilim adamlarımızla övündüğümüz gibi yarınlarımızda bilim, teknoloji ve sanayide üreten gençlerimizle de övüneceğiz. Devlet ve kurumlar olarak, onlar için her türlü imkanı, zemini hazırlamaktan geri durmayacağız. Daha çok çalışacağız. İnşallah gelecekte tıpkı dedelerimizin olduğu gibi bilim, kültür ve sanatta özgün bir nesle daha güçlü bir şekilde erişeceğiz.”

“Gençleri yarınlara daha güçlü bir şekilde taşıyacağız”

Bakan Kasapoğlu, gençlerin en kıymetli varlıklar olduğunu vurgulayarak, onlar için sayısı 300’ü aşan gençlik merkezi, 40’a yakın gençlik kampı ve 700 bin öğrencinin barındığı yurtlar yaptıklarını belirtti. Gençler için ne yapılsa az kalacağını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, gençlerin her açıdan güçlü yetişmeleri amacıyla yapacakları çalışmaları daha da artırmaları gerektiğini söyledi.

Bakanlık olarak 2019 yılını “Gönüllülük Yılı” ilan ettiklerini anımsatan Bakan Kasapoğlu, gençlerdeki gönüllülüğü, hayırseverliği ve iyi kalpliliği daha yukarılara taşıyarak, onları bireyselliğin pençesine düşürmeme adına gönüllülük faaliyetlerini önemsediklerini belirtti. Etkinlik kapsamında kurulan çadırlardaki yerlerini alan katılımcılar, gece de gökyüzünü izleme fırsatı buldu.

“Astronomi, fizik, kimya, matematik gibi tematik kamplar açacağız”

Bakan Kasapoğlu, Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkesi olduklarını belirterek, gençleri geleceğe çok iyi bir şekilde hazırlamanın gayreti içerisinde olduklarını söyledi. Bakan Kasapoğlu şöyle konuştu: “Bundan sonraki süreçte şunun müjdesini verebilirim. Astronomi kampları, fizik, kimya, matematik kampları gibi tematik kamplarımızı inşallah Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla birlikte gerçekleştireceğiz. Gençlerimizin bu alanlardaki yeteneklerini geliştirmeleri açısından tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Gençlerimizin yarınlara çok daha güçlü bir şekilde hazırlanması için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de devletimizin tüm kurumlarıyla iş birliği yaparak, tüm imkanları seferber ederek onları geleceğe hazırlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız gençlere çok önem veriyor. Gençlerimiz inşallah bu hizmet bayrağını alarak, şanlı devletimizi yarınlara çok daha güzel bir şekilde taşıyacaklar.”

Gök cisimleri gözlemlenecek

Profesyonel ve amatör astronomların buluşmasının hedeflendiği etkinlikte, katılımcılar Saklıkent’te çadırlarda 3 gece konaklayacak. Şenlik süresince astronomi konulu seminerler, gökyüzünü ve gök cisimlerini tanımaya yönelik teleskoplarla gözlemler, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi ziyareti, atölye çalışmaları, firma sergileri ve çeşitli yarışmalar gerçekleştirilecek. Gökbilim meraklıları şenlik boyunca, 3D yazıcı uygulamaları, taşların üzerine takımyıldızı çizdirilmesi, FAI uzay modelleri, F16 planör, helyum balonlu uydu maketi, drone, dronelu fotoğraf-video çekimi, gök atlası, güneş saati gibi pek çok atölye ve etkinliğe katılabilecek.

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı