Düzce Üniversitesi

BEKLENEN RAPOR AÇIKLANDI

Düzce Üniversitesi tarafından 19 Temmuz 2019 tarihinde Akçakoca, Cumayeri ve Gölyaka ilçelerimizde yaşanan sel felaketi ile ilgili olarak Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü öğretim elemanlarınca hazırlanan “İlk Teknik Değerlendirme Raporu” yayınlandı.

19 Temmuz 2019’da yaşanan ve Akçakoca ile Cumayeri ilçelerini vuran sel felaketi ile ilgili olarak Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi bilim heyetince yapılan inceleme gezilerinin ardından beklenen rapor açıklandı.

Selin bilimsel açıdan incelenmesi için DÜ Rektörlüğü tarafından oluşturulan bilim heyeti, 24,25 ve 26 Temmuz 2019 tarihlerinde sel felaketinin en yoğun yaşandığı ve can kayıplarının meydana geldiği Akçakoca’nın Esmahanım köyü ile Uğurlu, Dilaver, Nazımbey ve Melenağzı köylerini ve dere yataklarını incelemişti.

Yapılan inceleme, gözlem ve değerlendirmeler sonucunda “İlk Teknik Değerlendirme Raporu” hazırlanarak, yayınlandı. Rapora göre; arazilerin yetenek sınıflarına uygun kullanılmasının önemi belirtilerek havzada arazi kullanımından dolayı bozulan toprak-bitki-su dengesinin yeniden kurulması gerektiği ifade edildi.

Teknik Değerlendirme Raporu’nda, sel/taşkın bölgesinde yer alan yapıların makul bir süre içerisinde buralardan taşınmalarının sağlanması hususu da önerildi.

Sel meydana gelen yerlerde bilimsel ölçütlere uygun önlem alınmasının; her şeyden önce meydana gelen olayın tekniğine uygun kayıt edilmesine ve envanterinin tutulmasına bağlı olduğu ifade edilerek gerekli envanterlerin tutulması gerektiği belirtildi.

Yaşanan afetlerin kamuoyunda büyük hassasiyetler oluşturduğu ve bundan dolayı kurumların genellikle hızlı bir şekilde hareket ederek dere yataklarında yapısal-teknik önlemler alma eğiliminde olup çoğunlukla akarsuyun kanala alınması prosedürünün uygulandığı belirtildi. Bazen bu uygulamanın bir zorunluluk olabilmekle beraber kültürel önlemlerle birlikte alınmak şartıyla, işlem sırasının öncelikle, yağış sularının yağış havzasından dere yatağına düzenli geçişinin sağlanması; sularla havza yamaçlarından dere yataklarına taşınan katı materyalin nitelik ve nicelik bakımından kabul edilebilir ölçülere indirilmesi; düzenli bir şekilde dere yatağına ulaşması sağlanan suların ve materyalin uygun yerlerde depolanması ve tespit edilmesi şeklinde olması gerektiği vurgulandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı