Spor Haberleri

‘BELEDİYELERE DESTEK VERİLMELİ’

Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Avrupa Hareketlilik Haftası 2019 yılı kampanya tanıtım toplantısına katıldı. Bakan Kasapoğlu, hareketlilik için bisiklet vurgusu yaparak, bisiklet yolları için belediyelerin desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) hizmet binasındaki toplantıda konuşan Bakan, Yerel Yönetimler Spor Stratejisi projesini kısa zamanda devreye alacaklarını söyleyerek, “Bu çalışmayı bitirmek üzereyiz. Bu çalışmanın temelinde insana yatırım var. Çünkü tesis noktasında pek çok açığı kapattık. Bundan sonra tesisten çok insana yatırım yapacağız. İnsanımızı spora nasıl yönlendiririz. Hakikaten her birimizin, günlük yaşamında nasıl bir alışkanlık haline gelir. Günde yarım saat de olsa, 45 dakika da olsa, 1 saat de olsa spora yer ayırmamız gerekiyor. Bunu da bizler yöneticiler olarak bunu ilimizde kurumumuzda teşvik etmemiz lazım. Yerel yönetimler spor stratejisinde ihtiyaç ve potansiyel odaklı bir çalışma var. Ülkemizde her iklimin, her demografik özelliklerin, o bölgenin insanlarına kazandırdıkları var” ifadelerini kullandı.

“Bizim bisikleti yaygınlaştırma mecburiyetimiz var”

Bakan Kasapoğlu, bisikletin toplantının gündemi olduğuna vurgu yaparak, “Modern yaşamın kentleşmenin bize sağladığı katkılar, fırsatlar yanında tabii ki birtakım dezavantajları da beraberinde getiriyor. Bu manada da bisikletin çok önemli bir araç olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bisikletin hareketlilik bağlamında önemine dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:”Bizim bisikleti yaygınlaştırma mecburiyetimiz var. Üniversitelere gidiyorum, öğrencilerle konuşuyorum. Ulaşımın kampüslerde yeterli olmadığını söylüyorlar. ‘Peki bisiklet kullanıyor musunuz?’ dediğimize maalesef çok cılız bir durum söz konusu. Özellikle üniversitelerimizde bisikleti yaygınlaştırma yönünde çalışmalarımız var. Rektörlerimize bisiklet yolları kapsamında katkı sağlayacağımızı ifade ediyorum. Onlara destek veriyoruz. Batıda görüyoruz, bisiklet temel ulaşım araçlarından biri. Hollanda ve Almanya’da hepimizin malumu. Eğitim yoluyla üniversitelerimizde, siz belediye başkanlarımızın destekleriyle çok kısa sürede hızlı mesafeler alacağımıza inanıyorum. Bisiklet ve yürüyüş yollarıyla ilgili belediyelerimizin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı