Bolu Eğitim Haberleri

BOLU DOĞA’DA BU YIL İLKİ DÜZENLENDİ

Bolu Doğa Okulları’nda ilki gerçekleştirilen Bilim, Sanat, Teknoloji ve Eğitim etkinliğinin açılış töreni bugün yapıldı. Hayal gücü ile yaratıcılığı birleştirmeyi hedefleyen etkinliğin açılışına Bolu Protokolü yoğun ilgi gösterdi. Törende bir konuşma yapan Bolu Valisi Ahmet Ümit, özellikle gençlere bilimden uzaklaşmamalarını tavsiye ederek, “Kainatın özü bilimdir” dedi. Birçok devlet okulunun da katıldığı etkinliklerde hazırlanan stantları gezen Vali Ümit ve Kurucu Önder Tonyalı öğrencileri tebrik ederek, eserlerini yakından inceledi.

Öncü Kültür, Eğitim Vakfı bünyesindeki Öncü Eğitim Kurumları Düzce’nin en köklü özel eğitim kurumu iken bu deneyimini 2016 yılında Bolu ile buluşturdu. Bünyesindeki Bolu Doğa Okulları ise bu yıl ile kez Bilim, Sanat, Teknoloji ve Eğitim Etkinliği düzenledi.

Haftalar öncesinde hazırlıklarına başlanan ve titiz uğraşlar sonucunda bu sabah itibari ile başlayan etkinliklerde birçok devlet okulu da kurulan stantlardaki yerini aldı.

Okullar erken saatte stantlardaki yerini aldı

Bolu Doğa Okulları Merkez Doğancı’daki kampüsünün ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliklere birçok devlet okulu da katılım sağladı. Bolu Emine Mehmet Baysal Anadolu Lisesi, Bolu Koç İlkokulu, Bolu TOBB Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bolu Bilim ve Sanat Merkezi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina, Elektrik Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri, Düzce Doğa Koleji kampüs alanında kurulan stantlarda hazırladıkları bilimsel ve teknolojik eserlerini sergiledi.

Açılışa yoğun ilgi

Etkinliklerin açılış törenine Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İsa Özcan, Bolu İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, Bolu İl Jandarma Alay Komutanı Nadir Çelik, Bolu ve Düzce Doğa Okulları Kurucusu Önder Tonyalı olmak üzere Bolu protokolü de yoğun ilgi gösterdi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören kürsü konuşmaları ile devam etti.

“Kainat kitabının özü bilimdir”

Törende bir konuşma yapan Bolu Valisi Ahmet Ümit gençlere seslendi. “Sizler geleceğimizin teminatı, istikbalimizin garantilerisiniz” diyen

“Bugün idareciler, öğretmenler, okulları yapanlar bunları yönetenler sizlerin daha iyi bir gelecekte bu memlekete, millete ve insanlığa daha güzel hizmetler yapabilmeniz için gayret etmektedirler. Bizim de yegane hedefimiz budur. Biz biliyoruz ki kainat kitabının özü bilimdir. Başka bir ifadeyle, kainat bilim üzerine bina edilmiştir. Dünyanın yaratılışından katmanlarına, uzaydaki değerlere, insanoğlunun yaratılışına ve her şeye varıncaya kadar çok ince hesaplar üzerine bina edilmiştir. Bunları ne kadar anlarsa insanoğlu doğa ile o kadar bütünleşiyor. Esas itibariyle bilim ve teknolojiyi üretmekten vazgeçenler, uzaklaşanlar önce refahlarını sonra istikballerini kaybetmektedirler. O bakımdan mutlaka bilim ve teknoloji noktasında en hassas şekilde gayret etmeliyiz, yarışmalıyız. Dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımızda birçoğu bizden çalınmış olmasına rağmen kendilerine mal ettikleri bilimsel gelişmelerle kendilerini çağın ötesine taşımışlardır. Bize düşen de bugünden itibaren daha iyi nasıl gelişebiliriz, bilim ve teknoloji noktasında nasıl daha ileriye gidebiliriz bunun hesabını yapıp özellikle okullarımızda bu konunun üzerine hassasiyetle durmalıyız.”

Vali Ümit ve Tonyalı eserleri hem inceledi hem de denedi

Konuşmaların ardından, Bolu Doğa İlkokulu miniklerinin hazırladığı dans gösterileri izlendi. Daha sonra protokol, öğrencilerin hazırladığı bilim, sanat ve teknoloji stantlarını gezdi. Öğrencilerle tek tek tokalaşarak stantlardan bilgi alan Vali Ümit ve Kurucu Önde Tonyalı’nın eserleri yakından incelediği ve deneyimlediği de dikkatlerden kaçmadı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı