Bolu Eğitim Haberleri

BOLU’DA 23 NİSAN COŞKU İLE KUTLANDI

Türkiye’nin dört bir yanında kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Bolu’da da coşku ile kutlandı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün çocuklara armağan ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin kurulduğu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin temellerinin atıldığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nın 99’uncu yıldönümü Bolu’da da coşku ile kutlandı.

Törenler Anıtpark’ta düzenlenen çelenk sunma töreniyle başladı. Törende Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Atatürk Anıtına çocuklarla birlikte çelenk koydu.

Etkinlikler, Gazipaşa İlkokulu tarafından Karaçayır Kapalı Spor Salonu’nda vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleştiren kutlama töreni ile devam etti. Buradaki törene, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu Milletvekili Arzu Aydın, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmenler ve bayramın coşkusunu doyasıya yaşayan öğrenciler katıldı.

Kutlama programı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un çocuklara gönderdiği mesajın izlenmesiyle başladı.

“Yüce Türk Milletinin küllerinden doğduğu gündür”

Bolu Valisi Ahmet Ümit, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmasında milli bayramların devletin en önemli vitrinleri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Milli bayramlar anlamına yakışan bir şekilde coşkuyla kutlanmalıdır. Çağın Vahşi sömürgecileri tarafından; Karahanlılardan Gaznelilere, Selçuklulardan Osmanlılara, tarih sahnesinden silinmek istenen Yüce Türk Milletinin, siyasal tarihin Devletler çöplüğüne atıldığının düşünüldüğü bir anda, gencinden yaşlısına, din adamından sanatçısına her yaştan ve meslekten insanımızın, gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, en zor şartlarda dünyanın tüm emperyalistlerine meydan okuyarak küllerinden yeniden doğduğu bir gündür.

“Tüm çocuklarımızın bayramını tebrik ediyorum”

23 Nisan 1920, millet egemenliğinin öne çıkarıldığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı, milletimizin özgürlük ve bağımsızlık iradesinin dünyaya ilan edildiği, zalimlere bu iş daha bitmedi dendiği bir tarihtir. Aynı zamanda 23 Nisan Büyük Atatürk tarafından geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımıza ve dünya çocuklarına bayram olarak armağan edildiği gündür. Bu vesile ile Tüm çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramlarını tebrik ediyorum.”

“Geleceğin teminatı çocuklarımızdır”

Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, “Bundan tam 100 yıl önceydi. Dünya savaşını kaybetmiş ve topraklarımız işgal edilmeye başlanmıştı. Ülkemize sınırı dahi olmayan Fransızlar, İngilizler, İtalyanlar, Ruslar ve bunların kuklaları, Türk milletine yaşam alanı bırakmak istemiyordu. Fakat bu milletin tarih boyunca hiçbir zaman esareti kabul etmediğini, bu  yüzden 16 devlet kurduklarını unutuyorlardı.  Türk milleti Kuvayi Milliye ruhuyla karşı koymaya başlamış Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla Milli Mücadele liderini bulmuştu. Erzurum ve Sivas’ta kongreler düzenlenmiş kurtuluş reçetesi yazılmıştı. Ulusun geleceğine yine ulusun kendisi karar verecekti.  Mustafa Kemal 23 Nisan 1920’de Ankara’da TBMM’ni açtı. TBMM’nin varlığı ülkemizin geleceğinin teminatıdır. Geleceğimizin bir diğer teminatı da çocuklarımızdır.  Mustafa Kemal Atatürk, onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak milli bayramımızı çocuklara armağan etmiştir” ifadelerini kullandı.

Dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı

Konuşmaların ardından ilkokullar ve ortaokullar arasında yapılan “Çocukların Gözünde 23 Nisan Bayramı ve 23 Nisan Çocuk Eğlenceleri” konulu resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Bolu Valisi Ahmet Ümit tarafından ödülleri verildi.

Gazipaşa İlkokulu’ndan muhteşem gösteri

Gazipaşa İlkokulu öğretmenleri ve öğrencilerinin emekleriyle hazırlanan muhteşem gösteride öğrenciler; şarkılar, şiirler, marşlar okudu. Atatürk’ün meclis önünde karşılanması ve Seymen oyunu ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışına kadar yaşanan süreç muhteşem bir koreografi ile izleyicilere anlatıldı.

Kutlamalar Milli Kahramanlarımızın, öğrencilerin oluşturduğu Türkiye haritası içerisinde yer alması ve halk oyunları gösterileri ile son buldu.

Bolu Vali Ahmet Ümit program sonunda salona inerek organizasyonda emeği geçen öğretmenlerimizi tebrik etti.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı