Bolu İlkokulları Haberleri

BOLU'DA MİNİK ŞEFLER MUTFAĞA GİRDİ

2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde Bolu’da Beceri Temelli Unlu Mamuller Atölyesi kuruldu. Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde açılan Unlu Mamuller Atölyesinde kurabiye yapımını ve kurabiyenin hikayesini öğrenen ilkokul öğrencilerinin çalışmalarına katılarak öğrencilerle sohbet etti.

Bolu’da hem çocukların el becerilerinin gelişmesi hem de 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde önemli bir etkinliğe imza atıldı. Bolu Abant İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Açılan Unlu Mamuller Atölyesi’ne ilkokul öğrencileri çıkartma yaptı.

Burada kurabiye yapımını öğrenen çocukları Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe de ziyaret etti. Beyaz önlüğünü giyip şef şapkasını takan Tepe’nin çocuklara olan ilgi ve iletişimi renkli görüntüler ortaya çıkardı.

“Okuldan kaçan çocuklar değil okula kaçan çocuklar”

Etkinlik sırasında bir açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, çocukların bu tür atölye çalışmaları sayesinde okulu sevdiklerini ve okula gelmek isteyeceklerine dikkat çekerek, şu ifadelere yer verdi:

“Atölye çalışmalarımızda sadece pasta yapmayacağız. Bu sadece başlangıç. Ekmek yapacağız. Ekmeğin nelerden yapıldığını, hangi aşamalardan geçtiğini, topraktan sofraya ekmeğin hikâyesini öğrenecekler, bizzat yaparak yaşayarak öğrenecekler. Bu gelişmiş bir eğitim modelidir. Belki başka bir eğitim modelimiz süt olacaktır. Süte nasıl maya çalınarak yoğurt yapmayı öğrenecekler. Bunları çocuklar bizzat kendileri yaparak öğrenecekler. Bu şekilde kendilerini ispat etmiş olacaklar, görünür olacaklar, özgüvenleri yerine gelecek. Bu sadece bir eğlenceden ibaret olmayacak. Sorgulayan, araştıran bir eğitim sistemine ulaşmak en büyük hedefimiz. Böylelikle ileride çok daha donanımlı Atatürk’ün dediği gibi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak bir nesil yetiştirmek istiyoruz.

“Türkiye’ye model olmak istiyoruz”

Bizler Sayın bakanımızın öncülük ettiği Beceri Temelli Atölye çalışmalarını inşallah Bolu’muzun tamamında, ilçelerimizde Türkiye’ye model olabilecek şekilde yürütüyoruz. Bugün Unlu Mamuller Atölyesiyle ilk adımı attık. Emek veren tüm arkadaşlarımızı, tüm öğretmenlerimizi ve minik kahramanlarımızı tebrik ediyorum. Bugün bu kahramanlarımız çok güzel bir iş ortaya koydular, bizlere umut verdiler. Bugünden görüyorum ki yarın daha güçlüyüz.”

Yaptıkları nefis kurabiyelerle usta şeflerden tam not alan öğrenciler, hem eğlenceli dakikalar geçirdi hem de kurabiyenin ham malzemelerden sofraya olan yolculuk hikayesini öğrendi. Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe eğitimleri başarıyla tamamlayan öğrencileri başarı belgesi vererek tebrik etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı