Düzce Ortaokulları Haberleri

BU MUCİTLER ÖYLE BİR ŞEY YAPTI Kİ…

Fatih Ortaokulu öğrencileri, küçük çocukların sağlığını tehdit ettiği düşüncesinden yola çıkarak “Akıllı Deterjan Dolabı” tasarladı.

Çağın artık kabul gören bir gerçeği var ki o da bilişim teknolojileri. Mutfaktan banyoya hayatımızın aklınıza gelecek her alanına kadar giren bilişim teknolojilerine karşı yeni nesli hazırlamak amacıyla da Düzce’de hayata geçirilen çok önemli bir proje bulunuyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “Düzce Kodluyor” projesi kapsamında öğrenciler de artık, yazılık ve kodlama teknolojisi ile çeşitli icatlar ortaya koyuyor.

Son olarak Fatih Ortaokulu’nun öğrencileri, bilişim teknolojileri ve yazılım kursunda küçük çocukları düşündü ve onlar için tehlikeli olabileceğinden yola çıkarak, “Akıllı Deterjan Dolabı” tasarladı. Dolap, elektro mıknatısla tutturuldu. Yetişkin bir insanın eli büyüklüğünde oluşturulan deliklere de butonlar yerleştirildi. Butona basıldığında mıknatısında elektriği kesilip, dolabın kapağının açılması sağlandı.

“Küçük çocukların deterjanla teması sakıncalı olduğu için bu projeyi yaptık”

Bu icadın mucitlerinden olan bir öğrenci ise yaptıkları çalışmayı şu sözlerle anlattı:

“Bu projeyi bilişim teknolojileri kursunda yaptık. Adı ise ‘Akıllı Deterjan Dolabı’. Küçük çocukların deterjanla teması onlar için sakıncalı olduğundan bu proje deterjana erişmelerini engelliyor. Bu projeyi yaparken, bir yeşil led, 5 buton ve elektronik mıknatıs kullandık. Butonların 5’ine birden bastığınızda yeşil ışık yanıyor ve kapak açılıyor Kapak herhangi bir şekilde açılmıyor.”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı