Güncel Haberler

‘BU YIL HAMSİ YILI OLACAK’

Balık sezonunun gelmesiyle birlikte, hamsiyle birlikte birçok balık tezgahlarda yerini almaya başlarken, palamut azlığı nedeniyle balıkçıların ortak görüşü bu yılın hamsi yılı olacağı.

Bu sene palamut olmadığı için hamsilerin hem geçen seneye göre daha iri hem de daha bol olacağı öngörülüyor. Teagzhalarda yerini almaya başlayan hamside önümüzdeki günlerde fiyat düşüşü beklenirken, uzmanlar da kalp ve damar sağlığının korunması için büyük önem taşıyan, omega 3 kaynağı hamsi, çupra, levrek, somon ve sardalya türü balıkların haftada 2 kere tüketilmesini tavsiye ediyor.

Vatandaşların hem lezzetli hem de uygun fiyatlı olması nedeniyle rağbet ettikleri hamsi ve istavritler tezgahları süslerken, balıkçılar bu yıl palamut olmadığı için diğer türlerin özellikle de hamsinin bol olacağını tahmin ediyor. Hamsiden sonra sırasıyla çinekop ve lüfer tezgahları süsleyecek. Hamsilerin geçen yıla göre daha iri olması dikkat çekerken, uzmanlar da balık tüketiminin önemini vurguluyor.

Özellikle kalp ve damar sağlığı için balığın sofralardaki yerini alması gerektiğini söyleyen uzmanlar, en az haftada 2 kez balık tüketiminin omega 3 açısından fark yaratacağını ifade ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı