Sağlık Haberleri

BUGÜN DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜ

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle Düzce İl Sağlık Müdürlüğü’nce hastalıkla ilgili bilgilendirmede bulunuldu. Alzheimer hastalığından korunmak için yapılması gerekenler sıralanırken, zihni aktif tutmanın önemine dikkat çekildi.

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde hastalığın belirtileri, korunma yolları v.s. hakkında bilgilendirme yayınladı. Müdürlüğün internet sitesinde yer alan yazıda Alzheimer hastalığının günlük yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile karakterize nöropsikiyatrik, semptomların ve davranış değişikliklerinin eşlik ettiği bir hastalık olduğuna dikkat çekildi.

Hastalığın ismi ile ilgili olarak şu bilgiler paylaşıldı; Alman doktor Alzheimer tarafından ilk kez bir kadın hastasında teşhis edilmiştir. Dr. Alzheimer ilk muayene sırasında bu hastada, ilerleyici zihinsel bozukluklar (hafıza, kavrama, konuşma ve yön bulma bozukluğu), işitsel halüsinasyonlar, hezeyanlar ve belirgin davranış bozuklukları saptamıştır. Daha sonra bu hastayı 1906 yılında ölene kadar yaklaşık 5 yıl boyunca izlemiştir. Hastanın ölümünden sonra yapılan otopside beyinde anormal kümeleşmeler plaklar olarak adlandırılmaktadır ve lif yumakları saptamıştır.Bugün beyindeki bu yumaklar ve plaklar Alzheimer Hastalığının beyinde oluşturduğu ana değişiklikler olarak kabul edilmektedir. “Artan yaşam süresi ile toplumsal sağlık sorunu haline gelen bu hastalıktan korunma yöntemleri arasında dahili, özellikle damarsal hastalıkları kontrol altına almak, sigara içmemek, düzenli uyku, sosyal ilişkileri korumak, stresi kontrol etmek, sağlıklı beslenme ile bedensel ve zihinsel egzersiz bulunmaktadır. Günde 1,5-2 kilometre, haftada 10-15 kilometre, toplam 3 saat süren nefesi hafif daraltan şekilde yapılan yürüyüş hastalık riskini yarı yarıya azaltır.

Yaşam boyu yeni şeyler öğrenmeye devam etmenin beyin fonksiyonları için önemine vurgu yapılan bilgilendirmede sebze ve meyveden zengin beslenme tavsiyesinde bulunuldu. Ayrıca ‘Beyni korumak için ne yapmalı?’ sorusunun yanıtı da şu şekilde verildi;

1. Her gün egzersiz yapın.
2. Sosyal olun.
3. Zihninizi aktif tutun.
4. Akdeniz diyetini benimseyin, tahıldan, balıktan, yeşil sebzeden, meyveden ve zeytinyağından zengin beslenme tarzına geçin.
5. Katı yağlardan kaçının.
6. Kilonuzu normal değerlere indirin.
7. Yüksek tansiyonunuzu ve yüksek kolesterolünüzü normal değerlere indirin.
8. Sigara içmeyin

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı