Düzce Üniversitesi Haberleri

CUMHURBAŞKANI KUMPİL’DEN REKTÖR ÇAKAR’A ZİYARET

Adıgey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Murat Kumpil ve beraberindeki Adıgey Cumhuriyeti üst düzey devlet yetkilileri, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı ziyaret ederek Düzce Üniversitesi’nde düzenlenen bir programa katıldı. Kumpil programda yaptığı konuşmasında Düzce Üniversitesi’nin bir bilim merkezine dönüştüğünü söyledi.

Programa; Adıgey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Murat Kumpil, Adıgey Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Çeraşe Anzavur, Adıgey Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mamy Davut, Maykop Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kuyij Saide, devlet yetkilileri ve davetli konuklar katıldı.

İlk olarak Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı ziyaret eden Adıgey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Murat Kumpil ve beraberindeki heyet, daha sonra Cumhuriyet Konferans Salonu’nda düzenlenen programa katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Altın, Adıgey Devlet Üniversitesi ile birlikte çalışmalarının devam edeceğini belirterek, Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün Üniversitemizde kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Programda konuşan Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mira Haçemizova, Adıgey Cumhuriyeti’nin değerli konuklarını ağırladıkları için mutluluk duyduklarını ifade etti. 2013’te akademisyen olarak Düzce Üniversitesi’ne geldiklerini söyleyen Prof. Dr. Mira Haçemizova, altıncı eğitim yılını bitirmek üzere olduklarını dile getirerek gerçekleştirdikleri eğitim-öğretim faaliyetlerinden bahsetti. Hiçbir zaman yalnız olmadıklarını, kendilerine üniversitenin ve Düzce’nin destek olduğunu dile getiren Haçemizova, sözü mezun öğrencilerden Şınaho Gizem Daşdemir’e bıraktı.

Çakar: “Bu coğrafyanın mozaiğine şekil vermekten ve ilklere öncülük etmekten onur duyuyoruz”

Şınaho Gizem Daşdemir’in duygu ve düşüncelerini aktarmasının ardından Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, konuşmasını gerçekleştirdi. Adıgey Bayrak Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan Rektör Çakar, Adıgey Cımhuriyeti Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyeti ağırladıkları için mutluluk duyduklarını dile getirdi. Her zaman ilkleri başaran Düzce Üniversitesi’nin; Çerkez Dili ve Edebiyatı lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının kurulmasıyla yine ilklere imza attığına dikkat çeken Rektör Çakar, bu coğrafyanın mozaiğine şekil vermekten ve ilklere öncülük etmekten onur duyduklarını sözlerine ekledi.

Davut: “Düzce Üniversitesi ile olan stratejik işbirliğini derinleştirmek istiyoruz”

Programda bir konuşma gerçekleştiren Adıgey Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mamy Davut, Adıgey Devlet Üniversitesi’ni, Güney Rusya’nın Maykop şehrinde kurulmuş kadim bir üniversite şeklinde nitelendirdi. 13 fakülte ve 2 enstitünün yer aldığı üniversitede 13 bin öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Prof. Dr. Mamy Davut, Düzce Üniversitesi ile olan stratejik iş birliğini daha da derinleştirmek istediklerini söyledi.

Adıgey Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Çeraşe Anzavur’un Adıgey eğitim sistemi hakkında bilgi vermesiyle devam eden programda Adıgey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Murat Kumpil, konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

Kumpil: “Düzce Üniversitesi gerçek anlamda bir bilim merkezine dönüşmüş”

Adıgey Bayrak Günü’nde Düzce Üniversitesi’nde kendilerini ağırladıkları için Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, akademisyenler ve üniversite yetkililerine teşekkür eden Murat Kumpil, konuksever ülkemizde çok sıcak şekilde karşılandıklarını belirtti. Üniversitenin çok hızlı geliştiğini söyleyen konuk Cumhurbaşkanı, gerçek anlamda bir bilim merkezine dönüştüğüne işaret etti. Ülkemiz ve Rusya arasında büyük bir dostluk ilişkisi olduğuna değinen Murat Kumpil, bu iki ülkenin bu yılı turizm ve kültür yılı ilan ettiklerini dillendirerek bu yolda her türlü destek ve çabaya hazır olduklarının altını çizdi.

Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından Adıgey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Murat Kumpil’e hediye takdim edilmesiyle sona eren programının ardından, konuk heyet için Köprübaşı Köyü’nde de bir program düzenlendi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı