Spor Haberleri

DEV FİNAL OYNANDI

Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İngiltere’nin Chelsea ve Liverpool takımları arasında İstanbul’da oynanacak UEFA Süper Kupa müsabakası öncesinde Çırağan Sarayı’nda gala yemeğine katıldı.

Bakan Kasapoğlu, galada yaptığı konuşmada İstanbul’un, sahip olduğu büyük potansiyel ve birikimle, her alanda bir sembol şehir olma özelliği taşıdığını belirterek, “Birçok uluslararası organizasyon ve etkinlik bu şehirde başarıyla hayata geçirildi. Sportif anlamda da İstanbul’un sahip olduğu altyapı ve birikim, uluslararası organizasyonlarda unutulmaz tecrübeler yaşanması anlamında çok önemli” dedi.

Türkiye’nin UEFA organizasyonları kapsamında, 2005 Şampiyonlar Ligi finali ve 2009 UEFA Kupası finaline başarıyla ev sahipliği yaptığını vurgulayan Bakan Kasapoğlu,“Bu yıl UEFA Süper Kupa finali heyecanını İstanbul’da birlikte yaşayacağız. Seneye 2020 Şampiyonlar Ligi finali yine bu şehirde olacak. Dünyanın önde gelen organizasyonları için İstanbul geleceğe emin adımlarla yürüyor. Bu bağlamda yarın büyük bir heyecan içerisinde takip edeceğimiz UEFA Süper Kupa finalinde Liverpool ve Chelsea takımlarına başarılar diliyorum. Futbolun güzelliklerini tecrübe etmeyi ve centilmenlik ruhu içerisinde bir müsabaka temenni ediyorum” diye konuştu.

“Türkiye, dünyada eşine pek rastlanmayacak hızda tesisleşme hamlesini gerçekleştirdi”

Türkiye’nin tesisleşme anlamındaki büyük atılımının önemine dikkat çeken Bakan, sözlerine şöyle devam etti: “Devletimiz, Cumhuriyet tarihimizin en büyük tesisleşme hamlesini yaparak dünyada eşine pek rastlanmayacak hızda tesisleşme hamlesini gerçekleştirdi ve bunu 17 sene gibi çok kısa zaman içerisinde yapmayı başardı. Bugün, Avrupa’nın birçok şehrinde bulunmayan modern statlara, modern tesislere sahibiz. Ülkemizin dört bir yanı, futbol başta olmak üzere, spor yatırımlarıyla donatılmış durumda.”

Sporda devrim niteliğinde atılımlara imza atıldığı belirten Bakan, ”Amatör sporlara yapılan yatırımların kulüplere iadesi, Spor Toto’nun sponsorluk ve tesis yardımları, artan iddaa gelirleri, yayın gelirleri gibi direkt yapılan veya endirekt desteklenen çok önemli, hatta hayati konularda devletimiz futbola büyük katkı sağladı. Devletimiz futbolun yanında. Milletimiz, futbolun heyecanına ve özellikle büyük organizasyonların beklediği sorumluluk bilincine sahiptir” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, 2028 Avrupa Futbol Şampiyonası’na hazır”

Türkiye’nin 2028 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Kasapoğlu, ‘’2028 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı en iyi şekilde düzenleyebileceğimizden ve Avrupa Futbol Şampiyonaları Tarihi’ne altın harflerle geçecek bir organizasyona imza atabileceğimizden, kimsenin kuşkusu olmasın. Türkiye’nin, 2028 Avrupa Futbol Şampiyonası’na hazır olduğunun altını çizmek isterim” şeklinde konuştu.

Futbolun gençler üzerindeki yapıcı ve dönüştürücü etkilerinin farkında olduklarını kaydeden Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Futbolun, milletler arasındaki sevgi, anlayış, sağ duyu ve kardeşlik bağları üzerindeki etkilerinin bilincindeyiz. Futbol camiası, her anlamda, dünyanın gençliğinin yakından takip ettiği ve örnek aldığı bir camiadır. Bu sporun içerisinde ırkçılık, nefret ve aşırılıkların yeri yoktur. Bu anlamda UEFA’nın Süper Kupa finaline orta hakem olarak bir kadın hakemi, Stephanie Frappart’ı atamasını, futbolda cinsiyet eşitliği kapsamında son derece değerli bulduğumuzun altını çizmek istiyorum. Ayrıca milli gururumuz Cüneyt Çakır da maçta dördüncü hakem olarak görev yapacak. Cüneyt Hocamızın her zaman olduğu gibi bu maçta da muvaffak olacağına inanıyoruz. Sevgi ve saygı içerisinde futbolu daha da büyüteceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bütün imkanlarıyla futbolun yanındadır, futbolun destekçisidir. Futbol ailesinin bütün üyelerinin da ellerindeki imkanların hem kıymetini bilmesin hem de insana ve özellikle gençlerimize ulaşmak konusunda daha somut çabalar gösterip sonuç almasını ümit ediyoruz. Fairplay ve futbolun güzelliklerinin hayatlarımızda daimî olmasını temenni ediyorum. ”

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı