Eğitim Haberleri

DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULMANIN YOLU

Düzce Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Düzce Teknopark, TÜBİTAK, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Sanayi ve İş Dünyası İşbirliği uygulamaları ve Araştırma Merkezi (DÜSİMER)’in iş birliği ile düzenlenen “Düzce-Bolu Ar-Ge Proje Pazarı” ile girişimcilerin geliştirdiği yeni prototip ürünler katılımcılara tanıtıldı.

Düzce Teknopark binasında gerçekleştirilen etkinliğe Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaman, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Düzce Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özkan Şahin, iş dünyasının önemli girişimcileri, çeşitli üniversitelerden gelen girişimci akademisyen ve öğrenciler ile davetli misafirler katılım sağladı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştirmek için kürsüye davet edilen Düzce Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özkan Şahin, bu sene 4.sü düzenlenen Ar-Ge proje pazarının gelenekselleşme yolunda ilerlediğini belirtti. Her geçen gün başvuru sayısının arttığını söyleyen Şahin, etkinlikte sergilenen ürünlerin nihayete ermesini umduğunu ve bu fikirlerin herkese iş fırsatı sunması isteği ile konuşmasını sonlandırdı.

“Dışa Bağımlılıktan Kurtulmanın Yolu Akademik Bilgilerin Yatırıma Dönüştürülmesinden Geçer”

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaman, Düzce-Bolu Ar-Ge Proje Pazarı’nın herkes için hayırlı olmasını temenni ederek, akademik camiaların, bu tür proje pazarlarında sıklıkla ön planda olması gerektiğini vurguladı. Akademik camianın yayınladığı bilimsel makalelerin artık protipleşerek üretime dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Mustafa Yaman, Avrupa ülkelerinin 2000’li yılların başında bu sisteme geçtiğini belirterek, ülkemiz üniversitelerinin de bu yolda ilerlemesi gerektiğini söyledi. Dışa Bağımlılıktan kurtulmanın yolunu akademik bilgilerin yatırıma dönüştürülmesinden geçtiğini dile getiren Prof. Dr. Yaman, TÜBİTAK’ın anaokulundan üniversiteye kadar uyguladığı destekleme programlarıyla, gençleri girişimci olarak yetiştirmeyi amaçladığını söyledi.

Üniversitelerin kendi potansiyellerini birlikte kullanmalarının önemine vurgu yapan Yaman, Düzce Üniversitesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirilen Düzce-Bolu Ar-Ge Proje Pazarı’nın güzel bir örnek olduğunu söyledi.Düzce Üniversitesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin de üyesi Olduğu Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği’nin Cumhurbaşkanlığı himayesi altında 6 – 7 Nisan 2020 tarihinde Batı Karadeniz Kariyer Fuarı’nın Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Mustafa Yaman, savunma sanayisinden sağlık sektörüne kadar birçok alanda yaklaşık 200 firmanın katılım sağlayacağını ve gençlere iş imkanlarının da sunulacağını dile getirdi.

“Ticarileşme Olmazsa Yapılan Ar-Ge Çalışmaları Biriktirilen Belgelerden Öteye Geçemez”

Programın son açılış konuşmasını gerçekleştirmek için Kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, bir Düzce-Bolu Ar-Ge Proje Pazarı ile daha girişimcilerle bir arada bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirerek, yaşanılan en büyük sorunlardan birisinin de sürdürülebilirlik olduğunu vurguladı. Yapılan etkinliklerin de sürdürülebilirliğinin sağlanması gerektiğinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, 4.sü düzenlenen Düzce-Bolu Ar-Ge proje pazarının da artık kurumsallaştığını ve sürdürülebilirliğini kanıtladığını söyledi.

Proje pazarının önemine değinen Rektör Çakar, etkinlikte sergilenmeye hak kazanan 53 farklı projenin; kimyadan çevreye, ekonomiden biyomedikale varıncaya kadar yaşamın her alanından projelerin iki gün süresince Düzce Teknopark binasında sergilenmeye hak kazandığını katılımcılarla paylaştı. Projelerin olması, onlara ilgi gösterilmesi ve yayınlanmasının önemli olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, asıl önemli olanın ise yapılan projelerin patentlerinin alınarak ticarileşmesini sağlamak olduğunu vurguladı. Düzce-Bolu işbirliğinin hayırlara vesile olmasını dileyen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, sergilenen projelerinde en kısa zamanda ticarileşmesini temenni ederek konuşmasını sonlandırdı.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarından sonra katılımcılar, Düzce Teknopark Yönetim ve Kuluçka Binası Fuaye Alanı’nda sergilenen projeleri inceleyerek yürütücülerinden bilgiler aldı.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı