Eğitim Haberleri

DOĞA HARİKALARINDAN DÜNYA 2. VE 3.'LÜĞÜ

Türkiye şampiyonu olarak 2019 Dünya Liseler Basketbol Şampiyonasında ülkemizi temsil eden Doğa Koleji erkek ve kız basketbol takımları turnuvayı Dünya 2.liği ve Dünya 3.lüğü ile tamamladı

Doğa Kolejinde gelenekselleşen “Dünya Kupası” heyecanı bu yıl iki takımla yaşandı. Hem kızlar hem erkeklerde “Türkiye Şampiyonu” olarak iki kupa birden kazanan Doğa Koleji öğrencileri, Yunanistan’ın Girit Adası’nda düzenlenen 2019 ISF Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye’yi başarıyla temsil etti. Kupa finalinde Finlandiya temsilcisine 70-60 mağlup olan genç kız basketbol takımı 2019 Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası’nı 2.liği ile tamamlarken genç erkek takımı Belçika ile çıktığı 3.lük mücadelesini 57-39 kazanarak Dünya 3.sü oldu. Şampiyonanın ödül töreninde Doğa Koleji öğrencilerinden Çağatay Özkan ve Sude Yılmaz “En İyi Beş”e seçildi.
 

13 Nisan’da başlayan şampiyonada ilk maçlarına çıkan Florya Kampüsü Genç Kız Basketbol Takımı Slovenya temsilcisi takımı 63-53 yenerken, Mavişehir 3 Kampüsü Genç Erkek Basketbol Takımı ise Letonya takımını 95-52’lik muhteşem bir skorla geçmesini bildi. 14 Nisan‘da ise iki maç oynayan genç erkek basketbol takımı Romanya’yı 86-44, Hırvatistan’ı ise 85-67 yendi. Genç kız basketbol takımı 14 Nisan’da oynadığı tek maçta Romanya’yı 55-44 mağlup etti. Bu skorlarla yenilgi yüzü görmeyen Doğa Koleji Basketbol takımları gruplarından namağlup lider olarak çıktı.

 Öğrenciler 15 Nisan fikstüründe de başarılarını sürdürdü. Mavişehir 3 Kampüsü Genç Erkek Basketbol Takımı, Bulgaristan temsilcisini 80-47, Florya Kampüsü Genç Kız Basketbol Takımı ise Çin takımını 69-39 mağlup ederek çeyrek finale yükseldi. 17 Nisan’da oynanan çeyrek final maçlarında genç kız takımı Almanya’yı 54-49, genç erkek takımı ise Brezilya’yı 47-43 yenerek kategorilerinde şampiyonanın ilk 4 takımı arasındaki yerini aldı. Çekişmeli geçen maçlardan sonra öğrenciler yarı final sevincini doyasıya yaşadı. 18 Nisan’da oynanan ilk yarı final maçında genç kız basketbol takımı Tayvan takımını 59-50 yenerek dünya finaline adını yazdırdı. Genç erkek takımı ise ev sahibi Yunanistan’la oynadığı yarı final maçını 53-49 kaybetti. 
 

19 Nisan’daki kupa finalinde Finlandiya temsilcisine 70-60 mağlup olan genç kız basketbol takımı 2019 Dünya Liseler Basketbol Şampiyonası‘nı Dünya 2.liği ile tamamlarken, genç erkek takımı  Belçika ile çıktığı 3.lük mücadelesini 57-39 kazanarak Dünya 3.sü oldu. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı