Düzce Üniversitesi Haberleri

DÜ’DE OTOMASYON VE İNOVASYON 2019 ZİRVESİ

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Endüstriyel ve Otomasyon Topluluğu tarafından düzenlenen “Otomasyon ve İnovasyon Zirvesi 2019” Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Zirvede özellikle mekatronik mühendisliğinin çalışma alanının çok geniş olduğuna dikkat çekilerek, diğer mühendislik bölümleri arasında hak ettiği yeri bulması için çalışıldığı belirtildi.

“Mühendis olmak düşünmeyi, sistematik bakmayı gerektiriyor”

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Uygur, öğretim elemanları ve öğrencilerin katıldığı programın açılış konuşmasını Düzce Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Gürcan Samtaş gerçekleştirdi. Mühendisleri, insanların ve toplumun sorunlarına ve ihtiyaçlarına teknik çözümler sunan, bilimsel yöntemlerle çalışan ve düşünen kişi şeklinde tanımlayan Samtaş, mühendis olmanın düşünmeyi, gelişen olaylara sistematik bakmayı, neden sonuç ilişkileri kurabilmeyi ve bakış acısını değiştirmeyi gerektirdiğini söyledi.

“Mekatronik mühendislerinin görev alanları çok geniş”

Programın ilk sunumu gerçekleştiren bir Alman firmasının müdürü olan Fikret Kemal Akyüz, yaptıkları cironun yüzde 8’lik kısmını Ar-Ge projelerine ayırdıklarını ifade etti. Amaçlarını, müşteriye özel ürün ve ön montajı yapılmış çözümler ve projeler üretmek şeklinde açıklayan Akyüz, firmalarında birçok Mekatronik Mühendisi görev aldığını ve bu bölüm mezunlarının çalışma alanlarının oldukça geniş olduğunu söyledi.

“Teknoloji ve endüstriyel otomasyon alanındaki araştırmalar çok önemli”

Endüstriyel otomasyon ve iletişim çözümleriyle başlayan Endüstri 4.0 çağının günümüzde akıllı robotlarla çalışan fabrika gibi olanakları mümkün kıldığını dile getiren konuşmacı, yaşamı ve iş hayatı iyileştirmek için teknoloji ve endüstriyel otomasyon alanındaki araştırmaların önemine değindi.

“Mekatronik mühendisliğinin hak ettiği yeri bulması için çalışıyoruz”

Programın bir diğer davetli konuşmacısı, Mekatronik Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yasin Adıgüzel, mekatronik ile ilgili Türkiye’de ilk ve tek dernek olma özelliğine sahip olduklarını ifade etti. Kurmuş oldukları dernek ile meslektaşlar arasında mesleki, kültürel ve sosyal dayanışmayı sağlamayı hedeflediklerini belirten Adıgüzel, mekatronik alanının Türkiye’de en yetkili devlet kurumlarına ve özel kurumlara tanıtarak bilinirliğini arttırmayı düşündüklerini sözlerine ekledi. Mekatronik Mühendisliğinin sektör ve diğer mühendislik alanları arasında hak ettiği yeri bulması için gerekli tüm girişimlerde bulunduklarını dillendiren konuşmacı, dünyada gerçekleşen Endüstri 4.0 konusunda ülkemizde Mekatronik Mühendisleri olarak devrimin öncüleri olmayı planladıklarını söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı