Düzce Eğitim Haberleri

‘DÜNYAYI ÇÖP DEĞİL İNSAN KİRLETİR!’

2019-2020 Eğitim Öğretim yılının ilk haftasında 8 ülkeden (İsveç, Estonya, Bulgaristan, Çekya, Yunanistan, Romanya, Portekiz, İspanya) ve Türkiye’den 45 kişilik bir öğrenci grubu Sıfır Atık Projesi kapsamında Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çevre Kulübü ile ortak etkinlik gerçekleştirdiler.

Avrupa Birliği Başkanlığı ve Türk Ulusal Ajansı desteğiyle, İlimizde gençlerin çevre temizliği konusunda daha duyarlı olmalarını sağlamak ve temiz çevre oluşturmalarını desteklemek amacıyla “Dünya’yı Çöp Değil İnsan Kirletir” adlı bir gençlik değişimi projesi gerçekleştirildi.

Erasmus+ programı kapsamında 7-17 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen projede 8 farklı ülkeden 45 katılımcı yer alıyor. Projenin amaçları gençlere çevre kirliliğinin yol açacağı sorunları ve katı atık maddelerin geri dönüşümünün önemini öğretmek, gençlere çevre temizliği konusunda iyi uygulamaları tanıtmak, çöpleri çöp kutusuna ve özellikle geri dönüşüme uygun çöp kutusuna atma alışkanlığı kazandırmak, çevre temizliği ve temiz çevrenin hayatı güzelleştirdiğine dair hem gençlerde hem yerel halkta farkındalık oluşturmak. Bu bağlamda gençler, bir hafta boyunca çeşitli yaygın eğitim metotları kullanarak farklı grup çalışmaları ve uygulamalı etkinlikler yapıldı ve  buralarda yapılan çalışmaların sergilenmesi ve yereldeki gençlerin de bilgilendirilmesi amacıyla Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaret edildi. Okuldaki sunum programından sonra Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çevre kulübü öğrencilerinin de katılımlarıyla 10 grupta yapılan atölye çalışmalarından sonra hatıra ormanı için fidan dikimi yapıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı