Düzce Eğitim Haberleri

DÜZCE’DE BİR İLK

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın himayesinde, Düzce Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Birimi tarafından Millî Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde yer alan ölçme değerlendirme hedefleri doğrultusunda il genelinde “Ortak Sınav” yapılması planlandı.

Planlamaya göre;2019-2020 Eğitim Öğretim yılı 1. Dönem 2. Ortak sınavları İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 23-27 Aralık 2019 tarihleri arasında İl merkezi, ilçe ve köylerimizde eş zamanlı olarak yapılacak.

 Düzce Valiliğince   Ortak Sınavlar hakkında yayınlanan açıklama şöyle:” Yapılan Ortak Sınavlar; ilimiz genelinde resmî/özel okullarımızın 4., 7. ve 9. sınıflarında öğrenim gören tüm öğrencilerimizi kapsamaktadır. İl geneli ortak sınavlar ile öğrencilerin süreç içerisindeki öğrenme eksikliklerinin tespit edilmesi ve buna uygun çözüm önerilerinin üretilmesi için somut deliller elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, öğretim programlarında yer alan kazanımların edinilme düzeylerini ölçebilmek amacıyla 3 farklı sınıf seviyesinde çeşitli derslerden ortak sınav yapılması uygun görülmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı politikaları gereği süreç odaklı ölçme değerlendirme faaliyetleri kapsamında öğrenci başarısının izlenmesi için düzenli aralıklarla ve geçerlik-güvenirlikleri sağlanmış testler ile kapsamlı şekilde ölçülmesi faaliyetleri kapsamında öğrencilerimiz;4. Sınıf düzeyinde; Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri,7. sınıf düzeyinde; Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Fen Bilimleri, İngilizce,9. sınıf düzeyinde ise Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya ve Tarih derslerinden sınav olacaklardır.

Ortak sınavlar için toplamda 23 farklı soru kitapçığı oluşturulmuştur. Sınav sorularının oluşturulmasında 13 branş komisyon ve 108 öğretmenimiz test geliştirme basamaklarına uygun nitelikte soruların hazırlanması için sürece dahil olmuşlardır. Oluşturulan ön testlerin deneme uygulamasının sonuçlarında elde edilen madde istatistikleri ile testlerimizin nihai formları elde edilmiştir. Süreçte ölçme değerlendirme ekibinin titiz çalışması ile il geneli öğrencilerimizin kazanım eksikliklerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.

Sınav uygulama esasları ile ilgili olarak okul müdürleri bilgilendirilmiş olup, uygulama esasları kılavuzu,

https://duzceodm.meb.gov.tr/www/2019-2020-ogretim-yili-il-geneli-ortak-sinav-uygulamasi/icerik/24 adresinde yayınlanmıştır.”

             

15 BİN 874 ÖĞRENCİ SINAVA HAK KAZANDI

Diğer yandan yazılı açıklamada sınav tarihleri şu şekilde belirtilmiştir.”Sınavlar10:30’ da başlayıp 11:10’da sona erecek olup,110 İlkokulda toplam 5.161 öğrencimize, 104 ortaokulda 5.289 öğrencimize ve 59 lisede 5.424 öğrencimize uygulanacaktır.

Sınavlarımıza  toplam 15.874 öğrencimizin girmesi planlanmıştır. Geçerli mazeretlerini belgeleyen öğrencilerimizden sınava giremeyenler için ise süreçle ilgili gerekli tedbirler alınmış olup, mazeret sınavları planlanmıştır.

23-27 Aralık 2019 tarihlerinde yapılan sınavların soru ve cevapları; her sınavın aynı günü Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezi’ne ait  https://duzceodm.meb.gov.tr/ internet adresi üzerinden yayımlanacaktır.

Ortak sınavlarda görev yapan başta öğretmen ve idarecilerimiz olmak üzere bütün görevlilere teşekkür ediyor, öğrencilerimize başarılar diliyoruz.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı