Eğitim Haberleri

EĞİTİM UZMANI GÜLTEKİN ANLATTI

Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin 1 Haziran’da yapılacak olan Liselere Giriş Sınavı için adayların dikkat etmesi gerekenleri NTV’de anlattı. Bu yıl adayları önceki yıla göre rahat bir sınavın beklediğine dikkat çeken Gültekin Anadolu liseleri için kontenjanlarda 12 bin 610 artışın olduğunu belirtti. Gültekin ayrıca 2 oturum şeklinde yapılacak olan sınavda 90 soru için adaylara toplamda 155 dakika süre verildiğini söyledi.

Milyonlarca öğrenci, 1 Haziran 2019’da Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS 2019) girecek. İşte hem velilerin he de öğrencilerin heyecanlı bekleyişinin devam ettiği şu günlerde de Eğitim uzmanı Sadık Gültekin, LGS adaylarının dikkat etmesi gerekenleri NTV’de yayınlanan “Soru&Cevap” programında anlattı.

“Adayları önceki yıla göre rahat bir sınav bekliyor”

Gültekin ilk olarak, başvuru süreci ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. Gültekin, şöyle konuştu:

“Sürpriz yok, iyileştirme var. Lise Giriş Sınavlarına başvurular devam ediyor. Adayları geçtiğimiz yıla nazaran daha rahat bir sınavın beklediğini söyleyebiliriz. Başvurular 14 Nisan’a kadar devam edecek. Arkadaşlarımız başvurularını okudukları okuldan elektronik ortam üzerinden yapacaklar. Sınava giriş belgeleri 22 Mayıs’ta açıklanacak. LGS 1 Haziran’da yapılacak. Sınav sonuçları 24 Haziran’da ilan edilecek.

“Anadolu liselerinde kontenjanlar 12 bin 610 arttı”

Bu yıl 139 bin 120 öğrenci LGS sonucuna göre yerleştirilecek. Geçtiğimiz yıla nazaran kontenjan 12 bin 610 arttı. Bu yıl sınavı kazanma şansı bu yıl biraz daha fazla. En fazla kontenjan artımı Anadolu liselerinde oldu. Fen liselerinin kontenjanlarında bir değişiklik yok. Sosyal bilimle liselerine 1 daha eklendi. Bu da kontenjana pozitif bir yansımadır aslında.”

2 oturumdaki 90 soru için 155 dakika

Adayların heyecanla beklediği Liselere Giriş Sınavı’nın içeriğine ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Gültekin, şunları kaydetti:

“Sınavın kapsamında bir değişiklik yok, adaylarımız rahat olsunlar. Yine 2 oturumda yapılacak sınav. 1.oturum saat 09:30’da, 2.oturum 11.30’da yapılacak. Sözel bölümde Türkçeden 20 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden 10 soru, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülükten 10 soru, Yabancı Dilden 10 soru; yani toplam 50 soruya 75 dakikalık bir süre verilecek. Sayısal bölümde Matematikten 20 soru, Fen Bilimlerinden 20 soru olmak üzere 40 soruya toplam 80 dakikalık süre verilecek adaylarımıza.”

“Eşit puan alan öğrenciler için okul başarı puanı belirleyici olacak”

Öğrencilerin sadece LGS’den aldıkları puanla liselere yerleştirileceğine dikkat çeken Gültekin ayrıca şu bilgilendirmelerde bulundu:

“Merkezi yerleştirme puanına okul başarı puanı eklenmeyecek. Eşit puan alan öğrencilerin okul başarısı yerleştirmede bu yıl belirleyici olacak. Eşitlik devam ettiği takdirde, öğrencinin6.,  7., ve 8.sınıftaki yıl sonu başarı puanına okula özürsüz devamsızlık durumuna, tercih önceliğine ve yaşına bakılacak.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı