Güncel Haberler

EN BÜYÜK ENGEL SEVGİSİZLİKTİR

Düzce Protokolü 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayınladı

Başkan Özlü, “Engelleri birlikte aşıyoruz”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü mesajında “Engelli bireyler hepimiz gibi sosyal yaşamda var olmayı hak ederler. Onların bizimle birlikte aynı koşul ve şartlara sahip olması için bizler de üzerimize düşeni yapıyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışı ile yaptığımı her işte dezavantajlı gruplara pozitif ayrım yapmaya özen gösteriyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla başta belediyemiz bünyesinde hizmet veren Kusursuz Kafe’de çalışan engelli gençlerimiz olmak üzere tüm engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyor, aileleri ve sevdikleri ile sağlıklı bir ömür geçirmelerini temenni ediyorum.

Düzce Barosu Başkanı Azade Ay :

Basına ve Kamuoyuna 3 Aralık 1992 günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ,engellilerin yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek ,verdikkeri mücadeleyi duyurmak ,onlara destek olmak amacıyla Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmaktadır. Hassasiyet ile yaklaşmamız gereken bu günde,engelli yurttaşlarımız için yapılan yasal düzenlemelerin yetersiz kaldığı, onların eğitim ve sosyal hayatlarında ve hayatın her alanında yaşadıkları eşitsizliğin giderilemediği açıktır. Toplumun kanayan yarası olan engelli yurttaşlarımız için üretilen sosyal politikalarda ,söylemin ötesine geçememiş ,çözüm sağlayamamıştır. Unutulmamalıdır ki her birey engelli adayıdır,engellerin ancak bakış açısının değişmesi ,toplumun bilinçlenmesi ile kalkacağı da aşikar olduğunu hatırlatır,3 Aralık Dünya Engelliler Gününü Düzce Barosu adına kutlarım. 

 Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz :

“Hak Ettikleri Saygıyı Göstermeye Davet Ediyorum”

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajında,”Engellilik, sadece engellileri ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu değil,sosyal boyutları ile hepimizi yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur” dedi.

Yanmaz,mesajının devamında.”Bir insanın engelli olması ; onun diğer insanlar gibi yaşaması, çalışması ve başarılı olmasına bir engel teşkil etmemektedir. Elbette ki sıkıntılar ve zorluklar olacaktır;ancak her şeye rağmen yaşama sevinci hiçbir zaman kaybedilmemelidir.Unutulmamalıdır ki her birey aynı zamanda bir engelli adayıdır.Engellilerimizin engelsiz yaşayabilmeleri için toplumun bilinçlenmesi,toplum hayatına katılmalarını sağlayacak çözümlerin üretilmesi ve huzurlu bir yaşam,çalışma ortamı yaratılması temel hedeflerimiz olmalıdır.Sahip çıkıldığı takdirde çok faydalı bireyler karşımıza çıkacaktır.Herkesi engelli kardeşlerimize sahip çıkmaya ve hak ettikleri saygıyı göstermeye davet ediyorum.Her günümüz 3 Aralık kadar duyarlı ve anlayışlı geçmesi dileği ile hepimizi hayata bağlayan sevgi ve yaşama sevincinin sonsuza kadar kalplerinizde bulunmasını diliyor,bütün engellilerimize yürekten sevgilerimi sunuyor,bu duygu ve düşüncelerle,’Engelliler Günü’nü Kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü: 

“Engelsiz Üniversitemizde İhtiyaçları Karşılıyoruz”

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayımlanan mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Engelli vatandaşlarımızın, yaşam koşullarını iyileştirmesi, gündelik hayatta karşılaşabilecekleri sorunların giderilmesi, toplumumuzun tüm fertleriyle eşit hak ve özgürlüklere sahip olması ve toplumda aktif roller üstlenmesi için hepimizin önemli sorumlulukları bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda belirtilen “sosyal bir hukuk devleti” olmanın gereği olarak Üniversitemiz, engelli vatandaşlarımızın eğitim-öğretim hakkını engelsiz bir şekilde kullanabilmeleri için fiziki alt yapısını oluşturarak, onların sosyal kültürel ihtiyaçlarını karşılamak adına çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

Düzce Üniversitesi olarak, hepimizin birer engelli adayı olduğu bilinciyle, engelli bireylere; hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini düşünüyor, engelsiz yaşam alanlarında, toplumla iç içe, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat sürdürmelerini temenni ediyoruz.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı