Sağlık Haberleri

FAHRİ SİGARA DENETÇİLİĞİ GELİYOR!

Özel araç içinde sigara içimi ve elektronik sigara yasağının ardından fahri sigara denetçiliğinin de yolu açıldı. Yeni çalışma hakkında açıklamalar yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, fahri denetçilerin henüz ceza kesme yetkilerinin olup olmayacağının netleşmediğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sigara için kapalı alan tanımını değiştiriyoruz. En güzel yerler sigara içenlere, içmeyenler geride olmayacak. İstismar edildiğini görüyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme ve yeni bir tanımlama geliyor. Yarı açık ve kapalı alan istismar ediliyor. Yarı açılır- kapanır sistemi de kapalı tanımlayan ama açık alanı da nasıl bir alan olması gerektiğini netleştiren bir yaklaşım olacak. Fahri sigara denetçiliği de gelecek. Ceza kesip kesmeyeceklerine karar vereceğiz. Elektronik sigara da yasaklanacak” açıklamasında bulundu.

Bakan Koca, halkın katılımını sağlamak amacıyla, ‘fahri sigara denetçiliğinin’ getirileceğini belirterek, “Ceza kesip-kesemeyecekleri üzerinde çalışıyoruz. Cezalar dâhil olmak üzere detaylı çalışıyoruz. Nargilede bir tütün ürünü, aynı kapsamda ele alıyoruz” açıklamasını yaptı.

Elektronik sigaranın ülkeye girişinin yasaklanacağını belirten Koca, “Ülkeye girişi dâhil olmak üzere yasaklı hale gelecek. Üzerinde yasal düzenleme çalışması yapıyoruz. Meclise gelecek kapalı ve açık alan tanımı yönetmelikle yapılabilecek bir düzenleme ama kanunla yapılabilecek birkaç düzenlememiz de olacak. Elektronik sigaranın yasaklanması gibi” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı