Düzce Liseleri Haberleri

GENÇ YETENEKLER BEKLENİYOR

Düzce Mesleki Eğitim Merkezi’ne başvuru süreci başladı. E-okul üzerinden kayıtlarını almaya başlayan merkez, yeni eğitim öğrenim döneminin genç yeteneklerini bekliyor.

Mesleki Eğitim Merkezi programına öğrencileri kayıtları Temmuz ayı sonu itibariyle başladı. Mesleki eğitim merkezi programına kayıtlı öğrenciler haftada 1 (bir) veya 2 (iki) gün okulda teorik eğitim, 4 veya 5 gün ise sözleşme imzaladıkları işletmelerde pratik eğitim alarak, öğrendiklerini sahaya dökme imkanı bulacaklar.

Söz konusu öğrenciler, 11. sınıf sonunda “Kalfalık Belgesi”, 12. sınıf sonunda ise “Ustalık Belgesi” alarak mezuniyet sevinci yaşayacaklar. Öğrenciler eğitim süreleri içerisinde asgari ücretin %30 undan az olmamak üzere ücret de alacaklar. Ayrıca iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri yatırılacak.

Bilindiği gibi Talim ve Terbiye Kurulu’nun 19.07.2019 tarih ve 18 sayılı Kararı ve Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ nde yapılan yeni düzenlemeler ile mesleki eğitim merkezi öğrencileri, fark derslerini kayıtlı oldukları okullarda tamamlayarak lise diploması almaya hak kazanmışlardı.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı