Sağlık Haberleri

İLK BOLU’DA FAALİYETE GEÇTİ

Dijital ambulans projesi kapsamında 112 Ambulanslarında Elektronik Vaka Sistemi (Tablet Uygulaması) Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ortaklığında Bolu’da faaliyete geçirildi.

Tablet Uygulaması kapsamında 112 Komuta Kontrol Merkezine yapılan çağrının adresi ve diğer bilgileri telsiz ve telefona gerek kalmaksızın tablet üzerinden ambulans ekiplerine aktarılmakta. 112 Komuta Kontrol Merkezine vakaya çıkış yaptığı bilgisini tablet üzeriden gönderen ambulans ekibi vaka adresine en hızlı ulaşım rotasını da tablet üzerinden almakta.

Hasta-yaralıya en kısa sürede ulaşan ambulans ekibi hasta-yaralının tıbbi bilgilerini tablet uygulamasına girdiğinde hasta-yaralının o anki tıbbi durumuna göre nakli için en uygun hastane önerisini tablet uygulaması üzerinden alabilmekte; olay yerine, hastaneye, istasyona ulaştığı bilgisini yine tablet uygulaması üzerinden 112 Komuta Kontrol Merkezine gönderilebilmekte.

Dijital ambulans projesinin ilerleyen aşamalarında hastanın nabız, solunum sayısı, kan basıncı gibi vital bulgularının ve EKG görüntülerinin anlık olarak 112 Komuta Kontrol Merkezine aktarılması ile 112 danışman hekimi ve gerektiğinde ilgili uzman hekimlerce hastanın durumunun değerlendirilebilmesinin sağlanması planlanmakta.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı