Güncel Haberler

İŞ ARAYANLARIN ADRESİ OLACAK

Düzce Belediyesi iştiraki BELKA A.Ş., Düzce İŞKUR ile Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)’nın iş birliği ile Düzce’de ilk kez kurulan “Düzce iş Kulübü” tanıtım toplantısı 65. Hükümet Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün ev sahipliğinde yapıldı.

Düzce Belediyesi, Düzce İŞKUR ve TSO’nun iş birliği ile faaliyete giren Düzce İş Kulübü için protokol imza töreni ve tanıtım toplantısı düzenlendi. 65. Hükümet Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün ev sahipliğinde Spor Sokak Belediye İş Merkezinde düzenlenen tanıtım toplantısına Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, TSO Başkanı Tuncay Şahin, Düzce İŞKUR İl Müdürü Ferhat Acar ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda önemli açıklamalarda bulunan İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya istihdam kurullarının yaptığı araştırmalardan söz ederek “kısa süre içinde özellikle dezavantajlı grupların gelişiminde büyük sonuçlar aldığımız, geleceğimiz adına büyük umutlar bağladığımız bir projemizin Düzce’de açılışını yapıyoruz. Tabii burada sayın belediye başkanımıza, valimize, ticaret odamıza tüm paydaşlara sonsuz müteşekkiriz. Biz bu kulübün fiziki yapısının da bir standardı olmasını arzu ediyorum. Düzce’deki bu standart ülke ortalamasının üzerinde. Şehrin tüm dinamikleri ile birlikteliği, sinerjisi ile kendini gösteriyor bu da bizi mutlu ediyor. Her yıl 90 bin iş veren ile yüzyüze araştırmalar yapıyoruz, sonuçlar ortada. Nisan ayında 493 işveren ile görüşme yaptık. İş gücü piyasasında torpili olmayana iş yok diye bir şey yok. Düzceli iş veren yüzde 80 oranında pratik zeka ve çözüm üretme becerisine baktığını söylüyor. Bundan dolayı istihdam kurullarının asıl görevi bu buluşmayı sağlamaktır. İş gücü piyasası araştırmalarının bir gerçeği ki sayın bakanım bu durumu çok iyi bilir; bugün imalat sektöründe sanayide iş verenlerimiz yüzde 33 iş taleplerini karşılayamamaktadır. Bunun anlamı 300 bin eleman eksiği ile sanayimiz çalışıyor demektir. Düşük kapasite ile çalışıyor demektir” dedi.

TSO Başkanı Tuncay Şahin projede yer aldıkları için duyduğu memnuniyeti dile getirirken “tüm sanayici arkadaşlar arasında bir araştırma, anket çalışması yapacağız. Personel ve iş gücü ihtiyaçları belirlenecek, zaten bugüne kadar bu konularda Üniversitemiz ve İŞKUR’un büyük desteğini gördük, kendilerine teşekkür ediyorum. Her sektör için bu kulüp sayesinde de nitelikli personel yetişecek ve sanayicilerimiz, işverenlerimizle buluşacak. Düzcemize hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı

Törende konuşan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’de Kulübün kurulmasında emeği geçenlere İŞKUR ve TSO’nun projeye gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederek kulübün Düzce’ye hayırlı uğurlu olması temennilerini iletti. Özlü; “Biliyorsunuz şirket kurduk Bel-Ka insan kaynakları şirketi iki görevi olacak Bel-Ka’nın kanun hükmünde kararnameyle taşeron şirketlerden belediye şirketlerine geçirilen personeller var onların işlerini ve Bel-Ka iş bulma konusunda yardımcı olacak çözüm ortağı olacak bu konuyu iş-kur müdürümüzle görüştük beraber yapalım diye yeri biz tahsis ettik . İş-kur ve Ticaret Odası kulübün ihtiyaçların karşıladı kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi. Belediye Başkanı Özlü, “Değerli arkadaşlar her gün iş arayanlar geliyor bize valiliğe iş-kura, ticaret odasına bundan sonra Düzce’de iş arayanların birinci adresi burası olacak. Dolayısıyla bu kulübü çok önemli buluyorum. Bir tarafta iş arayan bir taraf da işçi arayanlar var işte bu iş kulübünde uzman arkadaşlar onları bir araya getirecek. Sayın genel müdürümüz açılış için buraya teşrif ettiler kendilerine teşekkür ediyorum “dedi. Belediye Başkanı Özlü konuşmasına şöyle devam etti; “Değerli arkadaşlar istihdam konusunda Düzcelilere verdiğimiz bir söz var önümüzdeki beş yılda 10 bin istihdam sağlayacağız diye Sayın genel müdürüm bu sizin göreviniz değil zorlanmayın. Düzce’de sanayi parselleri var. Onları yatırımcılarla buluşturacağız.Düzce yatırım koordinasyon ofisimiz var kurduğumuz ocak ayında İstanbul’da toplantı planladık. Bu toplantıyla Cumhurbaşkanlığı Yatırım Destek Ajansı Başkanı Arda Ermut ile Düzce’deki yatırım parsellerini sanayicilerle buluşturacağız bakın bireysel çabamızla hepimiz birkaç kişiye iş bulabiliriz ama olmaz sistematik bir şeklide yapılması lazım. Kurduğumuz yatırım ofisiyle bunu sağlayacağız tekrar hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Daha sonra kürsüye çıkan Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı da şunları söyledi: “Bugün burada Düzcemiz için gerçekten çok önemli bir ofisin açılışını gerçekleştiriyoruz. İstihdam gerçekten çok önemli Düzcemiz de eski bakanımız ve şimdiki belediye başkanımız sayesinde ilimizde OSB’lerin sayısı 5’e yükseldi. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte nitelikli iş gücüne ihtiyacımız var. Bunları da biz buralarda ve meslek okullarımızda yetiştirmek durumundayız. Yine Borsa İstanbul Meslek Lisesinde yakında hayata geçireceğimiz, Milli Eğitim Bakanımızın katılımı ile Nitelikli İstihdam Geliştirme Merkezi açılışımızı yapacağız. Hem iş gücünü hem öğrenci potansiyelini artıracağız. Türkiye’de Mesleki Yeterlilik Belgesi veren ilk okul burası olacak” dedi.

Konuşmaların ardından BELKA A.Ş., İŞKUR Düzce ve TSO arasında iş birliği protokolünün imzalanması ile tanıtım ve açılış töreni sona erdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı