Güncel Haberler

İSTANBUL CADDESİNDE DÜZENLEME OLACAK

Düzce Belediyesi kamuoyunda tepki ile karşılaşan İstanbul Caddesi yağmur suyu tahliye rögarları hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada cadde üzerinde uygulanan projenin henüz tamamlanmadığı ve bisiklet yolu kot farkına ilişkin düzenlemelerin 2020 yazında yapılacağını belirtildi.

Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü özellikle İstanbul Caddesi üzerinde meydana gelen su birikintileri konusunda bir açıklama yaptı. Basına konu olan ve vatandaşların serzenişte bulunduğu konu hakkında projenin henüz tamamlanmadığı ve mevcut zeminin aşırı yağış durumunda su tahliyesine engel olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Bir önceki dönemde yapımına başlanmış İstanbul caddesi yayalaştırma projesi kapsamında İstanbul Caddesi trafiğe kapatılmış, yol aksının Merkez Büyük Camii tarafına Tramvay Hattı planlanarak yolun asfalt kaplaması komple sökülmüş, tramvay hattı döşenmesi amacıyla tekrar asfaltlama yapılmıştır. Yapılan bu asfaltlama sırasında tramvay yolu için kotlama çalışması dönemin koşulları gereği yapılmıştır. Değişen İstanbul Caddesi projesi kapsamında Tramvay Hattı kaldırılarak yerinde Bisiklet Yolu yapılmasına karar verilmiş ve ilgili müdürlüklerimizce mevcut tramvay yolu bisiklet yoluna dönüştürülmüştür. Eski proje ve yeni proje arasındaki tasarım farkından dolayı yağmur suyu ızgaraları ve yağmur suyu taşıyıcı olukları optimum şekilde çalışmak üzere yerleri değiştirilmiş ve yeni imalatlarla eklentiler yapılmıştır.

2020 yılı yaz döneminde İstanbul Caddesi alt yapı, üst yapı, çevre düzenlemesi ve cephe revizyonları ile birlikte tamamlanacak olup şu ana kadar yapılan çalışmalar, caddenin olağan akışını bozmamak ve projenin uygulanabilirliğini test etmek amacı taşımaktadır. İstanbul Caddesinde, haberde bahsedilen alanda, oluşan su birikintisi yağmur yağış hızı, zemin mevcut durumu ve yağmur suyu hatlarının yoğunluğu gibi sebeplerle oluşması gayet doğal, normal bir hadisedir. Alandaki su birikintisi durumu zamanla kendi kendine tahliye olabilecek düzeyde olup yapılan habere konu olan birikinti, yağmur yağışlarıyla fark edilip hızlı müdahale ile kolayca tahliye edilecek durumdadır. Kaldı ki Türkiye genelinde büyükşehirler dahil coğrafi koşulları Düzce seviyesinde olan şehirlerde bu durum sıklıkla yaşanmaktadır.

Uzun süreli ve yoğun yağışlar sırasında ortaya çıkan benzer problemlerle ilgili müdürlüklerimizce hızla gerekli çalışmalar yapılmakta olup, vatandaşlarımızdan gelen şikayet ve talepler en kısa sürede çözüme kavuşturulmaktadır. Vatandaşlarımızın bu konuda göstermiş oldukları hassasiyete teşekkür eder, belediyemizin iletişim kanallarını kullanarak sorunların çözümünde belediyemize yardımcı olmalarını rica ederiz.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı