Düzce Eğitim H.

'KISAKÜREK' PANELLERİ SONA ERDİ

“Fikir, Sanat, Aksiyon: Necip Fazıl Kısakürek” programı Düzce Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen kapanış paneli ile sona erdi.

Düşünce,  sanat ve kültür hayatımızda büyük etkileri ve katkısı olan yazarlarımızın bütün eserlerinin ve hakkında yazılanların okunması, değerlendirilmesi, yorumlanması temeline dayalı, okuma sonuçlarının yazı ve konuşma ile ifade edilmesi, panel ve açık oturumlarla topluma aktarılması amacıyla başlatılan Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi kapsamında Anadolu Mektebi, Düzce Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğinde 24-25-26 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen “Fikir, Sanat, Aksiyon: Necip Fazıl Kısakürek” programı kapanış paneli yapıldı. 

24 Nisan 2019 tarihinde Düzce’de bulunan bir otelde gerçekleştirilen açılış paneli ile başlayan “Fikir, Sanat, Aksiyon: Necip Fazıl Kısakürek” programı, aynı günün akşamında Kredi Yurtlar Kurumu Konferans Salonunda Sanat Yönetmenliğini Nebahat Konu Yılmaz’ın yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından, Necip Fazıl Kısakürek’in şiirlerinden bestelenmiş olan eserlerin seslendirildiği konserle devam etti.

Programın ikinci günü 25 Nisan 2019 tarihinde 8 farklı okulda 32 panelist öğrenci Necip Fazıl Kısakürek Panellerine devam etmişlerdi. Aynı günün akşamında, Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde yönetmenliğini Mehmet Tahir İkiler’in yaptığı, Necip Fazıl Kısakürek’in kaleme aldığı “Bir Adam Yaratmak” adlı tiyatro oyunu izleyicilerle buluşmuştu. 

Kahramanmaraş, Adana, Antalya, Isparta Bolu, Sakarya, Kocaeli, Trabzon, İstanbul, Karaman Konya ve Ankara illerinden gelen ve Düzce’den de katılım sağlayan öğrencilerle birlikte toplam 12 ilden gelen 96 öğrenci ve 50 panelistin katılımıyla gerçekleştirilen panellerde Necip Fazıl Kısakürek konuşuldu. 

3 gün boyunca program çerçevesinde gerçekleştirilen panellere, Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. A. Halûk Dursun, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı aynı zamanda Tarım ve Köyişleri eski Bakanı Prof. Dr. Sayın Sami Güçlü, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Daire Başkanı Bekir Şirin, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, protokol üyeleri, kurum müdürleri hazır bulundu.

Ayrıca program için Düzce’ye gelen yazarlar; Prof. Dr. Durmuş Günay, Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu, Prof. Dr. Cihan Okuyucu, Prof. Dr. İlhan Genç, Necip Fazıl Kısakürek´in oğlu Osman Kısakürek ve torunu Şeyma Kısakürek Sönmezocak, Hayri Adalı, Selma Günaydın, Mehmet Çetin ve Arif Ay, okul/kurum müdürleri, öğretmen ve öğrenciler ile davetliler de katılım sağladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı