Sağlık Haberleri

KÜÇÜK BİR YARA BİLE OLSA DOKTORA GİDİN!

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilay Şahin, basit yaraların bile bazen ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabileceğine dikkat çekti. Düzce Valiliği işbirliği ile 4-5 Ekim 2019 tarihlerinde ‘Yara Bakımına Çok Yönlü Bakış’ sempozyumu için Düzce’ye gelecek olan Prof.Dr.Şahin, ‘Yara küçük bile olsa mutlaka doktora gidilmeli’ uyarısında bulundu.

Balıkesir Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilay Şahin, yaraların insan sağlığına çok önemli hasarlar verdiğini ve hatta ölüme kadar götürdüğünü dile getirdi. “Yara bildiğimiz gibi vücutta cildin bozulması neticesinde ortaya çıkan patolojik bir süreçtir, olaydır. Bunun birçok sebebi vardır. Şeker hastalığından tutun, damar hastalıklarına kadar; mesela bir varis zamanla ülsere dönüşebilir. Ciltte ülser yapabilir. Ya da özürlü, felçli, ya da yatağa bağımlı hastalarda yatmaya bağlı olarak çeşitli yaralar çıkabilir. Ve bu son yıllarda daha çok ta arttı, artmasının en önemli sebebi yaşlı nüfusun artması. Yaşlılarda yara daha çabuk gelişiyor. Diğer bir unsur da şeker hastalığının artmasıdır. Duymuşsunuzdur, şeker hastalarında çok kolay yara gelişir ve bu yaralarının iyileşmesi diğer insanlara göre daha zordur. Peki, e yapmak gerekir? Yaralara hemen müdahale ettirmeliyiz. Çünkü yara kendi kendine iyileşmez. Bu tür açılmış yaraların çoğu iyileşmez, mutlaka bir bakım gerektirir. Hatta daha kötüye gider, yara derinleşir. Hatta yara kemiğe kadar gider. Bir bakarsınız kemik önünüzde” şeklinde konuştu.

Şahin 4-5 Ekim’de ilimizde düzenlenecek sempozyum için şunları aktardı;”Biz de bu çerçevede çağımızın büyük sorunlarından biri olan yara ilgili olarak Yaraya çok yönlü bakış sempozyumu düzenledik. Neden çok yönlü? Çünkü çok farklı hastalarda görüldüğü için farklı hekim arayışı olmak zorunda kalınıyor. ’Yara Bakımına Çok Yönlü Bakış Sempozyumu’ düzenlemeye karar verdik. Bu sempozyumu Düzce’de valilik çatısı altında Sağlık Müdürlüğü ile birlikte İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Mehmet Akif Karan, Balıkesir Üniversitesinden Prof Dr. Nilay Şahin ve Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz’la birlikte 4-5 Ekim tarihinde düzenlemeye karar verdik. Bu sempozyumun ikincisini Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile yapacağız. İnşallah herkes için faydalı olan bir sempozyum olur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı