Eğitim Haberleri

LGS İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Liseye Geçiş Sınavı için geri sayım başladı. 8. Sınıfları ilgilendiren LGS sınav giriş yerleri ise geçtiğimiz günlerde belli oldu. Peki LGS ne zaman uygulanacak? LGS sınav giriş belgesi nasıl alınır?

3-14 Nisan 2019 tarihlerinde başvuruları alınan Liseye geçiş Sınavı(LGS) için heyecan dorukta. LGS adaylarının merakla araştırdığı sınav giriş belgeleri, 22 Mayıs 2019 tarihinde açıklandı. MEB, yayımladığı LGS kılavuzunda sınav tarihi ve sınav sonuçları tarihine de yer verdi. İşte LGS adaylarını yakından ilgilendiren bilgiler…

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?

Fotoğraflı sınav giriş belgesi 22 Mayıs 2019 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.

Sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacaktır. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecektir.

Doğal afet, yangın ve benzeri olağanüstü durumlarda Bölge Sınav Yürütme Komisyonu’nun
teklifi üzerine ÖDSGM’nin uygun görüşü ile öğrencinin sınav yeri değiştirilebilecektir. 

Fotoğraflı sınav giriş belgesini kaybeden öğrenciler, belgenin yenisini öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden alabilecektir.

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini 22 Mayıs 2019 tarihinden itibaren, bulundukları ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsolosluklarından alacak ve onaylatacaklardır.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin sınav giriş belgesinde, kimlik bilgilerinin yanında sınavda alacağı özel hizmet durumu yer alacaktır. 

LGS NE ZAMAN UYGULANACAK?

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran 2019 tarihinde uygulanacak.

LGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları, 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanacak. (Kaynak: milliyet.com)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı