Güncel Haberler

MARKA’DAN SARIKAYA MAĞARASI’NA HİBE

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hayata geçirilen 2019 Yılı Kültür ve Turizm Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında Batı Karadeniz’in en büyük mağarası olan ve Yığılca ilçemizde yer alan ‘Sarıkaya’ için karşılıksız hibe müjdesi geldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından I. derecede sit alanı olarak tescillenen ve Batı Karadeniz’in en büyük mağarası olan Sarıkaya Mağarası’nın turizm altyapısının güçlendirilmesine yönelik çalışmalar meyvelerini verdi. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2019 Yılı Kültür ve Turizm Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında, Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın himayesinde Düzce İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan “Sarıkaya Mağarası Turizm Altyapısının İyileştirilmesi Projesi” teknik ve mali değerlendirme neticesinde karşılıksız mali destek almaya hak kazandı.

Projenin uygulanması ile Sarıkaya Mağarasına elektrik altyapısının ulaştırılması, mağara içi aydınlatma sisteminin kurulması, mağara içi yürüyüş platformlarının inşa edilmesi, kapalı devre güvenlik kameralarının kurulması ve dış mekân çevre düzenlemesi yapılması gibi altyapı ve donanım eksikliklerinin giderilmesi ve bu sayede mağaranın cazibesinin arttırılması hedefleniyor.

Söz konusu projenin bütçesi 1.068.815,00 TL olup, bu meblağın 370.441,50 TL’lik kısmı İl Özel İdaresi’nden, 698.373,50 TL’lik kısmı ise Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan hibe olarak karşılanacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı