Eğitim Haberleri

MEB AÇIKLADI!

Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Giriş Sınavı (LGS) için güncellemeye gitti. Adaylardan gelen sorular üzerine LGS kılavuzunda güncelleme yapılırken bazı bölümler için sınav süreleri yeniden düzenlendi.

Liseye geçiş için nitelikli okulları tercih edecek olan öğrenciler bu tercihlerini gerçekleştirebilmeleri için sınava girmeleri gerekiyor. Bölgesinde sınavsız yerleştirilebileceği okullar dışında sınavla öğrenci alan nitelikli liselere kaydolmak isteyen öğrenciler LGS (Liselere Giriş Sınavı) sınavında ter dökecekler.

1 Haziran’da yapılacak LGS için artık geri sayımın başladığı şu günlerde de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’nda öğrencilere rehberlik etmek amacıyla bazı güncellemeler yapıldı.

Bakanlığa, özellikle ek süre verilen engelli adayların muaf  olabilecekleri alt testler (yabancı ve din kültürü ve ahlak bilgisi alt testi)  varsa birinci oturum sürelerinin ne kadar olacağıyla ilgili öğrencilere rehberlik edecek bilgileri kılavuza ayrıntılı olarak dahil etti.

O adaylar için süre ayarlandı

Buna göre, sınav başvuru ve uygulama kılavuzunun 10. maddesinde yer  alan “Sınavın Uygulanması” bölümüne eklenen yeni maddeye göre, ek süre  verilen engelli adaylarda; yabancı dil alt testinden muaf olanların birinci  oturumdaki toplam süresi 80 dakika olacak. Bu adaylardan din kültürü ve ahlak  bilgisi alt testinden muaf olanların birinci oturumdaki toplam süresi 80 dakika;  yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi alt testlerinden muaf olanların  birinci oturumdaki toplam süresi ise 65 dakika uygulanacak.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinden muaf adaylar dikkat!

Öte yandan din kültürü ve ahlak bilgisi alt testinden muaf olan  adayların birinci oturumdaki toplam sürelerinin ne olacağı ile ilgili aynı bölüme  eklenen bir başka maddeye göre, din kültürü ve ahlak bilgisi alt testinden muaf  adayların birinci oturumdaki toplam süresi 60 dakika olacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı