Sağlık Haberleri

MEĞER ŞİFALI DEĞİL ZARARLIYMIŞ!

Bölge insanının su almak için uğradığı hatta yıllardır başta Düzceliler olmak üzere özellikle su almak için gittiği ve şifalı olduğuna inanılan D-655 Akçakoca Düzce Karayolu üzerindeki Şifalı Su, bırakın sağlığa faydalı olmayı bektariyelojik açıdan sakıncalı bulunarak mühürlendi.

Başta Düzce olmak üzere yıllardır çevrede şifalı olduğuna inanılan ‘Şifalı Su’ yun tam tersi bakteriyel açıdan sağlığa zararlı olduğu tespit edildi. Bugün dahi insanların ‘şifalı’ diyerek önünde sıraya girip kuyruk oluşturduğu ‘Şifalı Su’ bakteriyolojik açıdan sakıncalı bulunarak Akçakoca Belediyesi Zabıta ekiplerince mühürlendi.
Akçakoca İlçe Sağlık Müdürü Dr. Numan Çabuk imzasıyla Akçakoca Belediyesine tebliği edilen yazıda; “ ilçemiz sınırları içinde yer alan Şifalı Su diye adlandırılan kaynaktan kurumumuz personelince alınan Kontrol İzleme Su Numunesi, 25730 sayılı İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğin EK -2 Tablo A’ya göre Bakteriyolojik ve Kimyasal yönden analizi yaptırılmış olup bakteriyolojik yönden uygun olmadığı görülmüştür. Söz konusu suyun içme – kullanma suyu olarak kullanılmasının durdurulması gerekmektedir “ denildi.
Akçakoca Belediyesi, Akçakoca İlçe Sağlık Müdürlüğünün talebi doğrultusunda, şifalı su tekrar içirilebilir hale getirilene kadar içme suyu olarak tüketilmesini durdurdu. Zabıta ekipleri, çeşmeleri kör tapa ile kapattı ve tesisi geçici olarak mühürledi. Çeşme duvarına asılan tabelada İl Sağlık Müdürlüğü’nce yapılan 2 Eylül 2019 tarihli tahlil sonucu gereği mühürlendiği duyuruldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı