Ekonomi Haberleri

MÜJDEYİ GÜLDAL VERDİ ‘ÖDEMELER HESAPLARA YATTI’

Binlerce fındık üreticisinin TMO’dan dört gözle bekledikleri ödemeler bugün hesaplara geçti. Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındık üreticilerinin hesaplarına bu sabah itibariyle 266 milyon liralık ödemenin yatırıldığını ve bu sezon toplamda üreticilere 414 milyon lira ödeme yapıldığını açıkladı.

 Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındık üreticilerinin merakla bekledikleri müjdeyi verdi. Bu sabah itibariyle fındık üreticilerine toplam 266 milyon lira ödeme yapıldığını söyleyen Güldal, ‘Üreticilerimiz paralarını tahsil edebilirler. Toplamda da 414 milyon lira fındık üreticilerine bu sezon ödeme yaptık”

şeklinde konuştu.

Fındık alım sürecinde sıklıkla bölgeyi ziyaret ettiğini belirten Güldal, ‘Son olarak dün yine Trabzon’da bulunan 5 tane alım noktamızın 4’ünü ziyaret ettik ve üreticilerimizle, personelimizle, bu görevi yapan arkadaşlarımızla konuştuk.Gelinen noktada Toprak Mahsulleri Ofisinin fındık alımına başlamasıyla beraber 2019’da büyük bir rekoltenin geldiği varsayılarak, oluşturulan endişeler bertaraf edilmiş durumda. Yani Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından levant kalite 16,5, Giresun kalite 17 lira olarak açıklanan fındık fiyatlarının korunduğunu, büyük ölçüde arzın bu şekilde devam ettiğini memnuniyetle görüyoruz ” ifadelerini kullandı.

Toprak Mahsulleri Ofisi olarak alım kriterlerinin standart ve net olduğunu vurgulayan Güldal şunları kaydetti; “Özellikle başlangıçta, ilk zamanlarda rutubetten kaynaklanan bazı geri dönüşler oldu, kabul ediyoruz ama yüzde 6’lık bir rutubetin korunması gerekiyor. Çünkü biz Toprak Mahsulleri Ofisi olarak uzun bir süre belki fındık depolama ihtiyacı hissedeceğiz. Piyasada ticaret yapan firmalar gibi kısa sürede ticarete veya işlemeye konu etmeyeceğiz.“2019 hasat döneminde fındık alımını sürdürürken bir yandan da 20 gün dememize rağmen bir hafta ile 15 gün arasında ödemeleri gerçekleştirmeye başladık. Buradan şu an itibariyle ifade etmek istiyorum, bugün fındık üreticilerimizin toplam 266 milyon lira sabah 09.00 itibariyle hesaplarına yatmıştır ve üreticilerimiz paralarını tahsil edebilirler. Toplamda da 414 milyon lira fındık üreticilerine bu sezon ödeme yaptık. ” 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı