Düzce Üniversitesi Haberleri

ÖĞRENCİLERDEN DİKKAT ÇEKEN ÇALIŞMA

Düzce Üniversitesi’nde “Bayat Ekmekli Tarifler” konulu atölye çalışması gerçekleştirildi. İsrafı önlemeye dikkat çekmek amacıyla hayata geçirilen etkinlikte öğrenciler, bayat ekmeklerden 5 farklı tarif hazırlandı.

Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi’ndeki “Bayat Ekmekli Tarifler” atölye çalışması, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Ekmek İsrafını Önleme Komisyonu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emine Aydın, Bitki Koruma Bölümü 3 ve 4. sınıf kız öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Atölye çalışmasında öğrenciler ekmek israfının önleme yöntemlerinden biri olan bayat ekmeklerin farklı lezzetlere dönüştürülüp yeniden değerlendirilebileceğini uygulamalı olarak deneyimleme fırsatı buldu. Bu çalışma sayesinde öğrenciler hem günlük hayatlarında kullanabilecekleri pratik bilgiler öğrendi, hem de birlikte hoş bir vakit geçirdi.

Söz konusu uygulama kapsamında; baharatlı kıtır ekmek, bayat ekmek poğaçası, bayat ekmekli peynirli top, bayat ekmek kurabiyesi ve tarçınlı-çikolatalı bayat ekmek çubuğu olmak üzere beş faklı tarif fakültenin gıda teknolojisi laboratuvarında öğrenciler tarafından hazırlandı.

Günün sonunda atölye çalışmasına katılan öğrenciler, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz ile birlikte, yapılan çalışmaları değerlendirerek, sohbet eşliğinde ürünlerin tadına baktı.

Ekmek israfını önleme ve bayat ekmekler ile nasıl lezzetler oluşturulabileceğine dikkat çekmek için yapılan etkinlik katılımcıların beğenisini kazandı.

Program hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı