Bolu Eğitim Haberleri

ÖĞRETMEN VE AİLELERE UYUM EĞİTİMİ

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe’nin katılımıyla İzzet Baysal Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda 1. Sınıf öğretmenlerine ve Ailelere yönelik ‘’Okula Uyum’’ konferansı verildi.

Konferansın açılışında konuşan Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe: ‘’ Okullarımızla ilk defa tanışacak olan öğrencilerimizle ilgili neler yapmalısınız, nelere dikkat edilmeli? gibi konularda zaten mahirsiniz ama biz sayın hocamızdan da rica ettik bizlerle bilgi ve tecrübelerini paylaşmalarını istedik ve sizler için bu konferansı düzenledik. Öğrencilerimiz ilk defa farklı bir ortama gelecekler. Gözlerinde kaygı olması ve korku duymaları normal ama sizlerin öğrencilerimiz üzerinde bırakacağınız ilk intibahla bunları gidereceğinize eminim. Öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimiz için iyi bir eğitim öğretim yılı olmasını temenni ediyorum’ dedi.

Sonrasında konferansı gerçekleştiren Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Uzman Psikolog Evgin Miçooğulları: ‘’Çocuklar içerisinde bulunduğu çevreden bağımsız düşünülemez. Her çocuk bir renktir ve çok kıymetlidir. Sizler bütün bu etkenleri değerlendirerek her çocuğun bir renk olduğunu düşünüp buna uygun harekete geçmelisiniz. Her çocuk bir öyküdür. Sizler daha önce o renkle ve öyküyle hiç karşılaşmamış olabilirsiniz. Bu yüzden her çocuğa özel olarak ilgilenerek yaklaşmalısınız ve onu asla kıyaslamamalısınız” dedi.

‘’Çocuk yabancı olduğu bir ortama giriyor. Bu yüzden kaygıları olacak, korkacaklar ama sizler bu süreci iyi bir şekilde yöneterek çocuğa en iyi eğitimi vereceksinizdir’’ diyen Miçooğulları “Çocuğun gözünden dünyaya bakmalı ve davranışlarını ona göre ele almalısınız. Arkasında yatan nedenlere göre çözümler üretmeli ve aile ile resmi desteklerden gerektiği zamanlarda faydalanmalısınız. Çocuklarla bir ilerleme kaydedildiğini görebilmek için ilk günden itibaren yaptığınız gözlemleri sık sık ele almalısınız ve değerlendirmelisiniz. Küçük bir ilerleme dahi olsa bu bir başarıdır ve önemlidir. Aile, Okul ve Çocuk kavramlarını bir birine bağlantılı olarak görüp, bu sistemin birlikte ve uyum içerisinde çalışmasını sağlamalısınız” şeklinde konuştu. Konferans öğretmen ve veli soruları ile sona erdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı