Düzce Eğitim H.

ÖĞRETMENLER DE YENİ ÇAĞA AYAK UYDURACAK

“Fen Bilgisi, Teknoloji Tasarım ve Matematik Öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Yeterliliklerinin Arttırılması” projesi kapsamında eğitimler başlıyor. Proje ile branş öğretmenlerinin eğitim süreçlerine teknolojik pedagojik alan bilgisi entegre edilerek öğrencilerine 21. yüzyıl becerilerini kazandırmada büyük katkı sunması hedefleniyor.

Düzce Hafızlık İmam Hatip Ortaokulu Derneği’nin Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen Teknik Destek Başvurusunda uygulama aşamasına geçildi. Proje bilgilendirme ve uygulama aşamaları Mehmet Akif İnan Hafız İHO Müdürü Gürol Ün ve proje yürütücüsü Devrim Ertuğrul tarafından İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit’e sunuldu.

Öğretmenlere eğitim verilecek

“Fen Bilgisi, Teknoloji Tasarım ve Matematik Öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Yeterliliklerinin Arttırılması” projesinde eğitime katılmak isteyen öğretmenler için başvurular açıldı. Toplamda 60 öğretmene STEM, Scratch ile programlama ve Teknolojik Pedagojik Alan Eğitici eğitimi verilecek.

Projenin amacı öğretmenlerinin ‘Teknolojik Pedagojik Alan Yeterlilikleri’nin artırılması

Teknoloji, hayatımızın her alanına olduğu kadar eğitim alanına da daha fazla girdi. Bu da beraberinde teknolojinin eğitime entegrasyonunu gündeme getirdi. Bu entegrasyon süreci de, sınıfta rehber konumunda olan öğretmenlerin teknoloji kullanımı ile ilgili bilgi ve becerilere sahip olmasını gerektirdi.

Öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri ve güncel eğitsel çalışmaları takip edebilmesi günümüz şartlarında oldukça zor. Bu bağlamda branş öğretmenlerinin fen, matematik, teknoloji tasarım eğitim süreçlerine teknolojik pedagojik alan bilgisi entegre edilerek öğrencilerine 21. yüzyıl becerilerini kazandırmada büyük katkı sunacaktır.

Eğitimler nasıl olacak?

Teknik destek kapsamında talep edilen eğitimin içeriğini STEM, Scratch ile programlama ve Teknolojik Pedagojik Alan eğitici eğitimi oluşturuyor. Günümüzün yükselen eğitim anlayışı STEM’in önemli birer ayağı olan programlama, StemKodLab kolay programlama eğitim kiti ile katılımcılara uygulamalı olarak gösterilecek. Katılımcılar Arduino ile tanışacak, Arduino ile programlama yapacak, çeşitli sensörleri ile 36 farklı deney uygulaması yapabilecek ve çeşitli projeleri uygulamalı olarak görebilecek. Eğitimler sonucunda katılımcılar blok tabanlı programlama yapabilecek ders içeriklerine göre yapacakları eğitsel ve proje tabanlı çalışmalarda Arduino ile programlama yapabilecek ve derslerini Teknolojik Alan Bilgisi ile entegre ederek projeler geliştirilebilecek.

Proje kapsamında 14-15 Mayıs 2019 teknoloji tasarım ve görsel sanatlar öğretmenlerine, 16-17 Mayıs 2019 matematik öğretmenlerine, 21-22 Mayıs 2019 fen bilimleri öğretmenlerine eğitim verilecektir.

Düzce Mehmet Akif İnan Hafız İmam Hatip Ortaokulu Beyköy binasında bulunan HAFIZ İHO STEAM Merkezi’nde saat 09:00 ile 17:00 arasında eğitimler yapılacaktır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı