Eğitim Haberleri

‘OKUL GIDASI’ UYGULAMASI İÇİN ZAMAN İSTEDİLER

Okul kantinlerinde hayata geçirilmesi planlanan ‘Okul Gıdası Logosu’ uygulaması ile ilgili olarak yurt genelindeki 14 kantinciler odasını çatısında toplayan Türkiye Kantinciler Odaları Güç Birliği Platformu tarafından bir açıklamada yapıldı. Açıklamada ürün yelpazesinin darlığına ve ürünlerin organik olması nedeniyle 2 aya kadar düşen son tüketim sürelerine dikkat çekilerek, 16 Eylül’de yürülüğe konması öngörülen uygulamanın yeniden gözden geçirilmesi talep edildi.

Okul kantinlerinde sağlıklı gıdaların satışa sunulması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konması planlanan yeni uygulama soruları da beraberinde getirdi. Söz konusu tebliğe göre okul kantinlerinde üzerinde ‘Okul Gıdası’ logosu bulunan ürünler satışa sunulabilecek. Ancak uygulamayla ilgili olarak kantincilerin kafası karışmış durumda. Tebliğ ile ilgili olarak 14 kantinciler odasını tek bir çatı altında toplayan Türkiye Kantinciler Odaları Güç Birliği Platformu ‘nca bir açıklama yapıldı. Açıklamada ürün yelpazesinin ne derece daralacağına dikkat çekilerek, düzenlemenin yeniden masaya yatırılarak, uygulanabilir hale getirilmesi talep edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan ‘Okul Gıdası Logosu’ uygulamasına göre, okul kantinlerinde sadece üzerinde ‘okul gıdası logosu’ olan sağlıklı ürünlerin satılması öngörülüyor. 16 Eylül 2019’da yürürlüğe gireceği açıklanan tebliğ ile ilgili açıklamada daha sağlıklı dolayısıyla organik ürünler satılması durumunda ürünlerin raf ömürlerinin otomatik olarak kısalacağı, kısa sürede tüketiminin gerekeceği hatta bazı ürünlerde son kullanma tarihinin 2 aya kadar düşeceğine vurgu yapıldı.

Hiç katkı maddesi içermeyen ürünlerin hazırlanıp, ‘Okul Gıdası’ logosunun konmasının dahi bir süreç olduğu belirtilen açıklamada, tebliğin yürürlüğe konmasının 1 yıl süreyle ertelenmesi, okulların yeni uygulamaya hazır olmadığı, geçiş sürecine ihtiyaç olduğu ifade edilerek, yeniden gözden geçirilmesi ve daha uygulanabilir bir hale getirilmesi de talep edildi.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı