Ekonomi Haberleri

OSB’LER DEMİR AĞLARLA ÖRÜLECEK

Sayıları 331 olan OSB’ler için önemli bir lojistik yatırım sürecinin startı verildi. Türkiye’nin önemli kurumları, altyapısı uygun OSB’lerin demiryoluna kavuşması için iş birliği yapma kararı aldı.

Türkiye’nin OSB’leri demir ağlarla örülecek. Ülke genelinde gitgide artan planlı üretim üsleri olan OSB’lerden uygun altyapıya sahip olanlar demiryolu ağı ile buluşacak. Böylece OSB’lerde üretilen ürünlerin daha uygun maliyetle ve daha hızlı nakliyesi mümkün olabilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) paydaşlığında kurgulanan proje, üretim için gereken ham madde tedarikini de hızlandıracak.

HANGİ OSB’LER KAPSAMA DÂHİL?

Konuyla ilgili birbirleriyle paslaşan bakanlıklar, YOİKK, TOBB, TCDD ve OSBÜK, zaman kaybetmemek adına süreci hızlandıracak. TOBB ve OSBÜK’ün talep ve girişimleriyle mesafe kat edecek demiryolları projesi için çalışmalar başladı. Bu eksende öncelikle hangi OSB’lerin bu altyapıya müsait olduğu saptanacak, akabinde ise fizibilite çalışmaları yapılacak. Orta-uzun vadede gerçekleşmesi hedeflenen proje, OSB’lerin cazibesini katlayacak ve lojistik engeller artık OSB’lerin gelişmesini engelleyen pürüzler arasında olmaktan çıkacak.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı