Eğitim Haberleri

‘ÖZEL OKUL BAKKAL DEĞİL!’

Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği Başkanı Hami Koç, devletin özel okullara SGK desteği vermesi gerektiğini ve eğitimde KDV’nin yüzde 1’e çekilmesinin yerinde olacağını söyledi. “Özel okullar bakkal değil” diyerek açıklamalarda bulunan dernek başkanı, sektörde yaşanan daralmayı bütün özel okullara mal etmenin doğru olmadığını vurguladı.

Türkiye’de son dört yılda özel öğretim kurumu sayısı iki kat artarken aynı artışın öğrenci sayısında yaşanmaması nedeniyle özel eğitim sektöründe daralma yaşandığını ancak bunu bütün okullara mal etmenin yanlış olduğunu söyleyen Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZKURBİR) Başkanı Hami Koç, alınmasını istedikleri tedbir ve beklenen teşvikler hakkında açıklamalarda bulundu.

KOTA UYGULAMASINA GİDİLMELİ

Özel okulların bakkal olmadığını dolayısıyla yenilerinin açılması noktasında kota uygulamasına gidilmesi gerektiğini kaydeden Koç, kota uygulamasının Sağlık Bakanlığı’nca yıllardır uygulandığına dikkat çekti. Dört yılın ardından bu yıl kaldırılan özel okul için teşviğin devam etmesi gerektiğinin altını çizen Koç, şunları aktardı; ‘Yetkililer bir öğrenci için 6 bin lira üzerinde harcama yaptığını söylüyor, bizce bu rakam 8 bin TL’nin üzerinde. Bir öğrenci için resmî okullarda harcanan bu para özel okula gitmek isteyen öğrenci adına verilsin. Başlangıç olarak yarısı verilsin devletin şartları düzelince de paranın tamamı verilsin. Böylelikle boş kalan özel okulların kontenjanı hem dolar hem de resmi okullardaki öğrenci yoğunluğunun önüne geçilir. Birçok resmi okulda yeniden ikili eğitime geçişler konuşuluyor. Bu sıkıntıyı bu adımla çözeriz.’

KDV %1’E İNDİRİLMELİ

Özel okulların daha iyi hizmet verebilmesi için eğitimde KDV’nin  %1’e indirilmesi gerektiğini dile getiren Koç, bundan sonra eğitim hayatına başlayan okullardan teminat istenmesini de önerdi.

SGK DESTEĞİ VERİLMELİ

Devletten SGK desteği isteyen Koç, ‘Özel okul çalışanın SGK parasının en az yarısını devlet karşılamalı. Resmî okullarda görev yapan öğretmenlerin maaşları üzerindeki maliyetlerine göre özel okuldaki öğretmen maliyeti üç misli.Bu durum özel okul işletmecilerine büyük oranda mali yük getirmekte. Bunlar çözüldüğü takdirde özel okul meselesi diye bir şey kalmaz. MEB’in de büyük oranda sıkıntıları azalır’ şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı