Güncel Haberler

ÖZLÜ: "BURADA BİR HAZİNE YATIYOR”

65. Hükümet Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü hafta sonu boyunca Düzce’nin doğal güzellikleri ile tarihi yerleşim yerlerini gezdi.

Konuralp ve Kurugöl’de incelemelerde bulunan Başkan Özlü bu bölgeler için uygulanacak projelerin detaylarını da paylaştı.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü hafta sonu boyunca Düzce’yi karış karış gezdi. Doğal, kültürel ve turizm potansiyelleri üzerinde yapılacak çalışmalara ilişkin beraberindeki akademisyenler ve ilgili kurum temsilcileri ile ilk olarak Konuralp’e giden Başkan Özlü burada Antik Tiyatro’da yapılan çalışmaları inceledi. İl Kültür Turizm Müdürü Resul Taştan, Konuralp Müze Müdürü İhsan Arslan ve Düzce Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Dr. Ahmet Bilir ile Antik Tiyatro etrafında geziler yapan Başkan Özlü, Batı Karadeniz’in en eski yerleşim alanı olan Konuralp’in en kısa sürede kültür turizmine kazandırılması için çalışmalara hız verileceğini belirtti. Özlü: “burada bir hazine yatıyor, aslında yıllardır buradaki potansiyel turizme kazandırılabilirdi ancak üzerine düşülmemiş ve süreli projelerle buradaki arkadaşlar elinden geleni yapmışlar. Şimdi artık Düzce’nin kültür turizminde hak ettiği değere kavuşmasını sağlamamız lazım. Arkeolog ve uzmanlarla yaptığımız istişarelerde buradaki Antik kalıntıların 3 yılda istikrarlı bir kazı çalışması ile ortaya çıkarılabileceğini konuştuk. Bu konuda üniversitemizde çok donanımlı akademisyenlerimiz var, Arkeoloji bölümünün değerli öğrencileri var. Bir kaynak onları bekliyor, Batı Karadeniz’in tek ve en eski yerleşim yerini gün yüzüne çıkaracaklarına inanıyorum.”

Kurugöl İçin En Kısa Zamanda Harekete Geçilecek

Daha sonra TÜRSAB Batı Karadeniz Bölge Başkanı Ercan Güner, İl Kültür ve Turizm Müdürü Resul Taştan ve proje heyeti ile birlikte Kurugöl’e giden Başkan Özlü TÜRSAB’ın resmen talip olduğu ve turistik tesis inşa edilmesi konusunda gerekli alt yapının hazırlanacağını belirterek “Kurugöl Düzce’nin saklı cennetlerinden birisi. Burayı Doğa turizmine kazandırmak istiyoruz. Sınırlı kaynaklarla her fırsatı değerlendirmek istiyoruz. Bu konuda geçtğimiz aylarda TÜRSAB Başkanı Sayın Firuz Bağlıkaya ilimize gelerek hem Sayın Valimizi hem beni ziyaret ederek bu konuyu gündeme getirmişti. Şimdi de bölge başkanı ve il kültür müdürümüzle incelemede bulunmak üzere geldik. Belediye olarak biz üzerimize düşen ön hazırlığı yapacağız. Burası doğasına dokunulmadan İstanbul ve Ankara’nın ortasında huzurun adresi olacak” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı