Ekonomi Haberleri

ÖZTÜRK’TEN UYARI GELDİ

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, 26 Ağustos 2019 tarihi itibariyle Toprak Mahsulleri Ofisi´ne (TMO) fındık satacak olan çiftçilere uyarıda bulundu. Öztürk, çiftçilerin fındıkta aflatoksinleşmeye dikkat etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Çiftçilerimizin mutlaka fındıklarını iyi kurutmaları, aflatoksin olayından dolayı naylon çuvala fındık koymamaları gerekiyor”diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından fındık fiyatının açıklamasının ardından TMO hazırlıklarını tamamladı ve fındık alım sürecini başlattı. Çiftçiler 19 Ağustos itibarıyla internet üzerinden randevu almaya başladılar.

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk alımlardan önce çiftçilere uyarılarda bulundu. Öztürk, ” Çiftçilerimizin tamamı bu fiyattan memnun. TMO fındık alımına başlamadan önce Giresun kalite fındığı 17 liradan, levent kalite fındığı 16.5 liradan alıma başlayacak. TMO sağlam iç fındık oranı yüzde 40 ve üzeri olan fındıklar ile rutubet oranı yüzde 6´ya kadar olanları, buruşuk iç fındık oranı yüzde 10´a kadar olanları, çürük ve bozuk iç fındık oranı yüzde 3 ve altı olanları, çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı yüzde 5 ve 6 olanlar, yabancı madde oranı yüzde 0,5 ve 0,6 oranında olan fındıklar alınacak. Ayrıca TMO 2019 yılından önceki yani 2018 yılı ürününü almayacak. Bu ürünlerini kimse kesinlikle TMO´ya götürmesin, eski fındıklar alınmayacak yeni fındıklar alınacaktır” açıklamasında bulundu.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı