Güncel Haberler

PROTOKOLDEN ANMA MESAJLARI

17 Ağustos Marmara Depreminin üzerinden 87 gün geçtikten sonra, henüz depremin yaraları sarılmaya çalışılırken, dünya tarihinde görülmemiş bir şekilde ikinci bir deprem meydana geldi: 12 Kasım 1999…Bu kez depremin merkez üssü Düzce’ydi.

Saatler 18.57’yi gösterdiğinde, Düzce kuvvetli bir darbe ile sarsıldı ve yıkıldı. Bu kez 17 Ağustos depreminden daha büyük şiddetle sarsılan Düzce 30 saniye içinde adeta yerle bir oldu. Merkez üssü Düzce olan deprem, Kaynaşlı’yı da yerle bir ederken, Bolu’nun da bir bölümünde can ve mal kayıplarına neden oldu.

12 Kasım depreminde Düzce, Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca’da toplam 710 kişi hayatını kaybederken 2.678 kişi de yaralandı.

12 Kasım depreminin 20.yılı sebebiyle Düzce protokol üyeleri de anma mesajları yayımladı. Mesajlarda bilinçli nesil ve doğru yapılaşma vurgusu ön plana çıktı.

AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, depremin gerek Düzce gerekse de ülkemiz için bir gerçeklik olduğunu vurguladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Unutulmamalıdır ki deprem değil, ihmal ve yanlış yapılaşma öldürür.” Bizlere düşen depreme uygun yapılaşmayı yaygınlaştırmak ve bilinçli nesiller yetiştirmektir.Bu vesile ile 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin 20’inci yılında vefat eden hemşerilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun.Şehrimize ve ülkemize Allah bir daha böyle felaketler yaşatmasın.”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, yayımladığı anma mesajında şu ifadelere yer verdi:

“12 Kasım 1999’da meydana gelen Düzce depremine ilişkin yayımladığı mesajında Düzce’nin bir deprem bölgesi olduğunun altını çizen Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü Düzce’nin şehirleşmesinde deprem gerçeğini göz önünde tuttuklarını vurguladı. Dr.Özlü,“Düzce’nin bir deprem bölgesi unutmuyoruz, kentleşme biçimimizi buna göre dizayn etmeye özen gösteriyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi deprem değil, hatalı yapılaşma ve plansız kentleşme bizim için tehlike oluşturur. Düzcemizin şehirleşmesinde bu hususları göz önünde bulundurmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum. Rabbim bizleri böyle büyük acılarla sınamasın” ifadelerini kullandı.”

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yayımlanan anma mesajında “Depreme karşı en önemli tedbirin depreme dayanıklı binalar inşa etmek ve deprem bilinciyle yaşam kültürünü her nesle aktarmak olduğunu vurguluyor, ülkemizde yaşanan depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalan ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.”ifadelerine yer verildi.

AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi dolayısıyla yayımladığı mesajda “12 Kasım 1999 yılının üzerinden 20 yıl geçmesine karşın yaşadığımız o elim günleri, maddi ve manevi olarak yaşadığımız yıkımları unutmamız mümkün değil. 12 Kasım günü unutulmayacak ve unutturulmayacak kadar hayatımızı değiştiren günlerden biridir.”ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Başkanı İlhan Duru, “Bizim talebimiz, depreme hazırlık, yapıların sağlamlığı, şehir planlarındaki aykırılıkların giderilmesi, deprem toplanma alanlarıyla ilgili ihtiyaçlarımız, eksikliklerimiz ve deprem anına dönük toplumun

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı