Güncel Haberler

RAF ÖMRÜ 6 AY

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi’nin hayata geçirdiği Popüler Bilim Seminerleri etkinliklerinin 6.sında “Entomopatojen Nematodlar ve Kullanım Alanları” başlıklı seminerde tarımda zararlılarla mücadelede doğal yöntemler anlatıldı.

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Barış Gülcü’nün sunum yaptığı seminere; Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcılarımız Doç. Dr. Emrah Evren Kara ve Dr. Öğr. Üyesi Aysun Aydın, öğretim elemanlarımız ile öğrencilerimiz katılım sağladı.

Fen Edebiyat Fakültesi Kutadgu Bilig Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerin sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Dr. Öğr. Üyesi Barış Gülcü, nematodların bitkilere ve meyvelere zarar veren böcek ve kurtlarla mücadelede doğal yöntem olarak uygulandığını vurguladı. Günümüzde çok fazla kullanılan kimyasal ilaçlara karşı duyarlılık kazanan zararlıların kontrol altına alınabilmesi için eko sisteme zarar vermeyen doğal bir yöntem olan Entomopatojen Nematodların kullanılması tavsiyesinde bulunan Dr. Öğr. Üyesi Gülücü, Entomopatojen Nematodlar’ın raf ömrünün 6 ay olduğunu ve suyla karıştırılıp toprağa döküldüğünde 1 yıl süresince etkili olacağını ifade etti.

Entomopatojenik nematodların avantajlarını; “Geniş bir konak dağılımına sahiptirler, konaklarını aktif olarak arayabilme yeteneğindedirler, potansiyel olarak kendini yenileyebilirler, kullanıcı ve çevre açısından kendisini yenileyebilirler, dünyanın pek çok yerinde topraktan elde edilebilirler, kullanımı için pek çok ülkede izin alınmasına gerek yoktur, direnç oluşumu söz konusu değildir, kitle üretimleri mümkündür, gübre ve pestisitler gibi kimyasallarla birlikte kullanılabilirler, kimyasal insektisitlerin kısıtlı olduğu veya yasaklandığı zararlılara karşı kullanılabilirler.” şeklinde sıralayan Dr. Öğr. Üyesi Gülücü, nematodların üretim ve pazarlamalarının pahalı olmasını, kimyasallara oranla daha kısa raf ömrünün olmasını (6 ay) ve uygulamadan sonra sayılarının hızla düşmesini dezavantajlar olarak nitelendirdi.

Program sonunda yaptığı başarılı çalışmalar ve sunumu için Dr. Öğr. Üyesi Barış Gülcü’ye teşekkür belgesi takdim edildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı