Eğitim Haberleri

REHBERLİKTE ‘DİJİTAL DÖNEM’ BAŞLIYOR!

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, MEB ve UNICEF iş birliğinde yürütülen Rehberlik Araştırma Merkezleri’nin Kapsayıcı Eğitim Hizmetleri Sunma Açısından Kapasitesinin Güçlendirilmesi (RAMKEG) Projesi Tanıtım ve Bilgilendirme toplantısına katıldı. Bakan, startı verilen dijital rehberlik için şunları ösyledi; “Bu dijital alt yapı sayesinde çocukların yıllar itibarıyla bütün öğrenim hayatı boyunca izlenmesi, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi için bir yol haritası koyabilme imkânı doğuyor.”

Bakan Selçuk, dijital rehberlik sayesinde veriye dayalı yönetimin söz konusu olacağını vurgulayarak şunları kaydetti; ‘2023 Eğitim Vizyonu’nda rehberlik hizmetlerine yönelik ciddi bir beklenti mevcut. Bu beklentinin bugün karşılanıyor olması benim açımdan çok değerli.”

Selçuk, şu bilgileri verdi: “Hangi öğrencinin hangi yeteneği, hangi projesi, ne şekilde, ne zaman yapıldı? Yıllar itibarıyla her bir öğrencinin izlenebilmesi için bütün bu çalışmaların ne şekilde ortaya konulacağının kayıt altına alınması lazım. Bir öğrenci, başka bir şehre gitse bile o öğrencinin geçmişteki bütün becerilerinin, projelerinin, ilgisinin, yeteneğinin hangi alanlarda olduğunu bilebilmeliyim. Bunu sağlayan bir e-rehberlik alt yapısı var. Bu dijital alt yapı sayesinde çocukların yıllar itibarıyla bütün öğrenim hayatı boyunca izlenmesi, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi için bir yol haritası koyabilme imkânı doğuyor. Bir öğrencinin geçmişte hangi aşamalardan geçtiğinin izlenebilmesi ve öğrencinin tanınması açısından gerek uzmanlara, gerek rehber öğretmen arkadaşlarımıza, velilerimize çok ciddi bir kaynak ortaya çıkıyor ve bu birikimlilik üzerine yıllar itibarıyla tüm öğrencilerin nasıl bir donanıma sahip olduğu ve olacağı konusunda bir öngörü de geliştirmiş olacağız.”

 

“Psiko-sosyal destekte içerikler yenilendi”

Bakan Selçuk, öğrencilere psiko-sosyal desteklerin sağlanması konusunda da açıklamalarda bulundu. “Afete hazırlıklı olunmalı”, “eğitim çalışması yapılmalı”, “çocukları bu tür deneyimlerle karşılaştırmalıyız” gibi temennilerin hep söylendiğini ancak bunun hayata geçirilmesi için Türkiye’deki değişimlerin dikkate alındığı yeni bir perspektifin söz konusu olması gerektiğini bildiren Selçuk, şu değerlendirmede bulundu: “Psiko-sosyal destekler için öğretmenlerin, velilerin birkaç dilde bilgilendirilmesine alt yapı sağlayan ve erişimi kolaylaştıran ve her ilde Türk, Suriyeli ve diğer çocukların takibi açısından ve onlara uygulanabilecek destek çalışmaları açısından müthiş bir alt yapı sağlanıyor. Yenilenen içeriklerle dünyayla eş zamanlı bir şekilde afetlere hazırlık, sosyal destek becerileri çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

 

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün, akademisyenlerin ve öğretmenlerin bu konu üzerinden 6 aydır çalışma yürüttüğünü aktaran Selçuk, ayrıca yapıcı çalışmalar yürüttükleri UNICEF ile de önemli iş birlikleri yürüttüklerini ifade etti.

 

Bu çalışmaların hayata geçirilmesi için il ve okul müdürlerinin, öğretmenlerin desteğine ihtiyaçları bulunduğunu anlatan Selçuk, “E-rehberlik sisteminin yaygınlaştırılması ve psiko-sosyal destek konuları çok ciddi takip gerektiriyor.” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı