Spor Haberleri

SPOR’UN USTALARINDAN KONFERANS

Düzce Üniversitesi ve Türkiye Faal Futbol Adamları Derneği (TÜRFAD) birlikte düzenledikleri panele, TÜRFAD Başkanı Av.Levent Erdoğan, Merkez Hakem Kurulu (MHK) Eski Başkanı Ertuğrul Dilek, FİFA Hakemi-Eski MHK Başkanı Mustafa Çulcu, Sinan Vardar, Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, Gazeteci Yazar Naci Arkan ve FİFA Eski Yardımcı Hakem Maksut Balta konuşmacı olarak katıldı.

“Spora Dair Herşey” başlığı altındaki  programda, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr.  İdris Şahin,Spor Bilimleri Dekanı Haldun Müderisoğlu, Beden Eğitimi ve Spor  Eğitimi Bölüm Başkanı Levent Gürün ev sahipliği yaparken Düzce İl Hakem Eğiticisi Kerim Gürün ve  Düzce İl Hakem  Kurulu  Başkanı Numan Şirin ile spor kamuoyunun önde gelen isimleri, Düzce Üniversitesi öğrencileri, Düzce Spor Lisesi, Düzce Özel Mimar Sinan Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri hazır bulundu. Bölüm Başkanı  Levent Gürün’ün açılış konuşmasının ardından konuşmacılardan Av. Levent Erdoğan söz aldı.  Erdoğan, geçmiş yıllarda futbolun ve futbol hakemliğinin daha çok sevgi barış ve birliktelik ile oynandığını, fakat günümüzde 14 yabancı oyuncunun olmasından dolayı müsabaka öncesi coşku ile okuduğumuz İstiklal Marşımızı okuyacak oyuncu grubunun olmamasının üzüntü verici olduğu ifade etti.

Eski FİFA Hakemi ve MHK Eski Başkanı Mustafa Çulcu ise ülkemizde de uygulanan VAR sisteminin henüz tam manasıyla oturmadığı görüşünü ifade etti. Ülkemizde futbolun sevilen bir branş olması ve kitleleri peşinden sürüklediğini bu nedenle her bir bireyin gönül verdiği takıma karşı yapılan hakem hatalarının günlerce tartışıldığını söyledi.MHK Başkanlığı  yaptığı yıllardan kalma anılarını anlatan, Çulcu, hakem atamaları yapılırken birçok kritere dikkat edildiğini ve bunun günümüzde de uygulandığını belirtti. Görev yapan hakemlerin yaptığı hataların saatlerce TV programlarında ve Gazetelerde konuşulduğu, hakeminde bir insan olduğu ve oyun içinde karar vermenin zorluklarını belirterek saygı duyulması gerektiğini ifade etti.Ertuğrul Dilek, 1952 yılında başladığı hakemlik hayatının olduğu ve 30 yıl bu görevi yaptığını, eski yıllarda tüm taraftarların birlikte  maçı izlediklerini, zor şartlar altından oynanan futbolun daha çok sevildiğini, taraftar gruplarının birbirleri ile sadece şakalaştığını ve aşırı fanatikliğin olmadığını anlattı. Türkiye’de en çok derbi yöneten hakem olarak tarihe geçerek ün yapan Ertuğrul  Dilek,görüşlerini daha sonra şöyle  dile getirdi: “Günümüzde misafir takım taraftarlarının kapalı bir kafes içinde tutulduğunun altını çizerek hoş bir görüntünün olmadığını ifade etti. Yönetmiş olduğu eski maçlardan da örnekler vererek konuşmasını tamamladı.

Eski Beşiktaş yöneticilerinden Sinan Vardar ise yaptığı konuşmada Türk futbolunun kurtuluşunun alt yapıya verilecek önemle kurtulacağını ifade ederek, “ Ne yazık ki kulüpleri spor adamlarının değil iş insanlarının yönettiğini bu nedenle de olaya ticari mantıkla baktıkları için iyi yönetilmediğini  Yabancı oyuncu sınırlamasına karşı olmadığını belirtti.  Vardar, geçmiş yıllarda futbolculuk yıllarında Düzcespor’la oynadıkları maçtan da anısını anlattı. Bandırmaspor’da oynadığı yıllarda, 1968’deki  Düzce deplasmanının ifade ederek,”2-0 geriye düştüğümüz maçta 3-2 kazandık ve maçtan sonra futbol adına üzücü olaylar  yaşandığı, taraftarın tel örgüleri yıktı” dedi. Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar ise, geçmişte halterde, zor günlerden sonra şampiyonalardan artık madalyalarla dönüldüğünü ifade ederek, “Artık Düzce’de turnuvalarda altınla dönen, Üniversitesi öğrencisi, Dünya şampiyonu var” dedi. Merhum Naim Süleymanoğlu’nun bireysel sporda Türk Halkını birleştirdiğini söyleyen,  Taşpınar, olimpiyat şampiyonasından madalyalarla dönmeyi arzuladıklarını kaydetti. Gazeteci- Yazar Naci Arkan ise yaptığı konuşmada, geçmiş yıllarda medyanın önemli bir görev olduğunu, eskiden kulüp başkanları ve yöneticilerinin medya gruplarının spor müdürlerini ziyaret ettiklerini, fakat günümüzde ise sadece antrenmanlarda 15 dakika görüntü almalarına müsaade edildiğini, bu nedenle yöneticilerin ve futbolcuların medya mensuplarına güvenlerinin kalmadığını belirtti.Düzceli eski FİFA yardımcı hakemlerinden  Maksut Balta ise hakem olma sürecini ve birlikte maç yönettiği usta hakemlerden söz etti. VAR, sistemine değinen Balta, hakemlerin artık nasılsa VAR sistemine güvenir olduklarını vurgulayarak, “ Bu sistem bana göre hakemlerin gelişimini engelliyor, meleklerini zayıflatıyor” dedi.

Program daha sonra Üniversite öğretim üyelerinin konuklara plaket, hediye verildi ve toplu fotoğraf çekildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı