Düzce Eğitim H.

‘TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ’NİN İLKİ KURULDU

2013 Eğitim Vizyonu çerçevesinde ilkokullardan başlayarak tüm öğretim kademelerinde öğrencilerin sahip olduğu yetenekleri uygulayabilecekleri Tasarım Beceri Atölyeleri’nin ilki TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda kuruldu. İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit de içerisinde 5 tematik alanın bulunduğu atölyelerdeki çalışmaları yerinde inceledi.

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonunda ilkokullardan başlayarak tüm öğretim kademelerinde okullara çocukların sahip oldukları yetenek kümeleriyle ilişkilendirilmiş becerilerin uygulama düzeyinde kazandırılması için Tasarım Beceri Atölyeleri (TBA) kurulması hedefleniyor. Bu atölyelerdeki etkinlikler bilim, sanat, spor, kültür ve yaşam odaklı yapılandırılacak. Bununla beraber problem çözme, eleştirel düşünme, üretkenlik, takım çalışması ve çoklu okur yazarlık becerilerinin kazandırılması için somut mekanlar olarak düzenlenecek.

İlkokul ve ortaokullarda Tasarım Beceri Atölyeleri adı altında 5 alanda 10 atölye modeli ortaya çıkartılmış, bu modeller üzerine Tasarım Beceri Atölyeleri kurgulanacak.

Bu atölyeler ise, Ahşap ve Metal, Görsel Sanatlar, Müzik, Drama ve Eleştirel Düşünme, Tabiat ve Hayvan Bakımı, Yaşam Becerileri, Açık Hava Sporları, Salın Sporları, FeTeMM (STEM) İle Yazılım ve Tasarım atölye modelleri olarak kuruluyor.

Bu imkânlar ölçüsünde müstakil olabileceği gibi birkaçı birlikte aynı mekanda tematik olarak da uygulanabilecek. Ortaöğretim okullarında ise Bilim, Kültür ve Sanat alanında 2 Tasarım Beceri Atölyesi kurulması planlanıyor.

Düzce’de Tasarım Beceri Atölyelerinin ilki Merkez TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda kurulmaya başlandı. Çalışmalarda sona gelinirken en kısa zamanda açılışı yapılarak öğrencilerin kullanımına açılması planlanıyor. Yerel imkânlarla oluşturulan atölye örneği tematik alanlardan oluşan “İlkokul Tipi Tasarım Beceri Atölyesi” Düzce örnek modeli ile Türkiye’de bu formda oluşturulmuş ilk atölye olacak. Atölyenin devamı niteliğinde okul bahçesine de tarım uygulama bahçesi hazırlandı.

Tasarım Beceri Atölyesi, içerisinde 5 tematik alandan oluşuyor. Bu tematik alanlar ise şunlar:

3D Kâğıt Modelleme, Kâğıt Kesme Ve Katlama Uygulamaları Tematik Bölümü

Bitki Yetiştirme Ve Hayvan Bakımı Becerileri Tematik Bölümü

Yaşam Becerileri Tematik Bölümü

Analitik Düşünme Becerileri Tematik Bölümü

Geleneksel Türk El Sanatları Becerileri Tematik Bölümü

Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Şube Müdürü Ahmet Yakupoğlu ile birlikte TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulu´nu ziyaret ederek, Tasarım Beceri Atölyesi çalışmalarını yerinde inceledi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı