Eğitim Haberleri

TEHLİKE BÜYÜK!

100 ÇOCUKTAN 39’U AİT HİSSETMİYOR…

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) 2003, 2012 ve 2015 kapsamında öğrenci, öğretmen ve okul yöneticileriyle birçok anket çalışması düzenledi. Organizasyonun üç dönemde yaptığı anketler, 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin okula aidiyet hislerinin ülkemizin büyük çoğunluğunda zayıfladığını gösteriyor. Sebep ise internette geçirilen zamanın artması…

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı OECD’nin analizinde yer bulan PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) 2015 verilerine göre ülkemizde kendini ‘okula ait’ hisseden öğrenci sayısı her yıl biraz daha düşüyor. Analiz verilerine göre 15 yaş civarı öğrencilerin yüzde 39’u kendini okula ait hissetmiyor. Bu gerilemedeki en büyük sebebin ise ‘sanal dünyada kalma’ isteği olarak yorumlanıyor.

PISA 2015 verilerine göre Türkiye’de 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin yüzde 61.4’ü ‘kendilerini okula ait’ hissediyor. Bu oran 2003 ve 2012’de yüzde 85 civarındayken, Türkiye yüzde 23’le en büyük gerilemenin yaşandığı ülke konumunda. 35 OECD üyesindeki düşüşün ortalamasıysa yaklaşık yüzde 10.

OECD’nin değerlendirmeleri, kendini okulun bir parçası olarak görmeyen öğrencilerin refah ve akademik başarılarının da düşük olduğunu gösteriyor.

OECD’nin analizine göre, gerilemenin ardında ergenlerin sanal dünyada geçirdiği sürenin artması yatıyor. Öğrencilerin online dünyadaki varlığı artarken, okul topluluklarıyla kurulan yüz yüze iletişim imkânları da daraldı. OECD verileri özellikle 2012’den itibaren 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin mobil online internet servislerindeki varlığının büyük bir hızla arttığını açıkça gözler önüne seriyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı